Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:02 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
10 Gusht 2017 - 17:13 | përditesuar në 21:49
5 raste me antraks, mjeku: Si tė
shmangni prekjen nga sėmundja
Ibro: Evitoni kontaktin me kafshėn e ngordhur
'Zonat e prekura tė shpallen karantinė'
Infektimi i 4 banorėve nė Pėrmet dhe Gjirokastėr si dhe njė tjetėr i dyshuar nė Elbasan me sėmundjen e antraksit ėshtė kthyer njė nga shqetėsimet mė tė mėdha tė ekspertėve tė shėndetit. 

Antraksi ose plasja siē quhet nė gjuhėn popullore, ėshtė njė nga sėmundjet mė tė rrezikshme qė transmetohet nga kafsha tek njeriu, u shpreh pėr Report Tv mjeku veterinar Resul Ibro.

Ibro: Evitoni kontaktin me kafshėn e ngordhur
“Plasja ėshtė njė sėmundje tepėr e rrezikshme dhe pothuajse vdekjeprurėse. Shfaqet nė rastet kur ka thatėsirė tė zgjatur dhe kur kafshėt nga nevoja pėr tė ngrėnė, bimėn e hanė deri nė rrėnjė. Kafsha ka njė fryrje shumė tė madhe, mund tė shikohet gjak te hundėt dhe nga mbrapa. Tek njerėzit shfaqet nė dy forma. Forma pulmonare qė ėshtė forma mė e rrezikshme dhe vdekjeprurėse pėr njerėzit dhe forma kutane qė quhet dhe kokrra e zezė nė gjuhėn popullore. Tė dyja kėto forma trajtohen nė mėnyrė spitalore”, u shpreh mjeku veterinar, Resul Ibro.

"Zonat e prekura tė shpallen karantinė"
Nė vendin tonė preken nga atraksi rreth 30 persona gjatė njė viti.

Transmetimi i kėsaj sėmundjeje nga kafsha tek njeriu mund tė ēojė deri nė humbje jete, ndaj kėshillohet tė evitohet kontakti me kafshėn e ngordhur dhe moskonsumim i mishit.

"Duhet patjetėr qė personat e prekur tė trajtohen dhe ndiqen nga mjeku, specialisti veteriner qė ta konstatojė sėmundjen. Kafsha nė kėto raste nuk preket, por vetėm groposet. Ajo do bėhet infektive pėr njeriun qė e prek dhe pėr kafshėt e tjera qė do hanė bar tė ndotur nga gjaku i saj dhe ajo zonė tė shpallet karantinė dhe tė kryhet vaksinimi urgjentisht”, tha mjeku veterinar, Resul Ibro.


Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16