Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:24 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
12 Tetor 2017 - 01:50
6 rregulla se si të bëni një gjumë
të qetë dhe të shëndetshëm
Mendoni për të gjithë faktorët që mund të ndërhyjnë në një gjumë të mirë të natës, nga stresi i punës deri tek përgjegjësitë familjare në sfida të papritura. Duhet të vendosni disa rregulla që të bëni një gjumë të qetë dhe të shëndetshëm.

1. Vendosni një orar për gjumin

Vendosni mënjanë jo më shumë se tetë orë për gjumë. Shuma e rekomanduar e gjumit për një të rritur të shëndetshëm është të paktën shtatë orë.

Nëse nuk bini në gjumë brenda rreth 20 minutash, lini gjumin dhe bëni diçka të relaksuar. Lexoni ose dëgjoni muzikë qetësuese.

2. Kushtojini vëmendje asaj që hani dhe pini

Mos shkoni në shtrat të uritur ose të tejngopur. Në veçanti, shmangni ushqimet e rënda brenda disa orëve të gjumit.

Nikotina, kafeina dhe alkooli meritojnë gjithashtu kujdes, përndryshe nuk do iu lejojnë të bëni një gjumë të qetë e të shëndetshëm.

3. Krijo një mjedis çlodhës

Krijo një dhomë që është ideale për të fjetur. Shpesh, kjo do të thotë të ftohtë, të errët dhe të qetë. Ekspozimi ndaj dritës mund ta bëjë më të vështirë të bjerë në gjumë. Shmangni përdorimin e zgjatur të ekraneve që lëshojnë dritë pak para kohës së gjumit.

4. Shmangni gjumin gjatë ditës

Gjumi gjatë ditës mund të ndërhyjë në gjumin e natës. Nëse flini ditën kufizoni veten deri në 30 minuta dhe mos flini pasditeve të vona.

5. Përfshini aktivitetin fizik në rutinën tuaj të përditshme

Aktiviteti fizik i rregullt mund të nxisë gjumë më të mirë. Shmangni aktivitetin shumë të afërt me kohën e gjumit.

6. Menaxhoni shqetësimet

Mundohuni t'i zgjidhni shqetësimet tuaja para se të fleni. Shkruani atë që është në mendjen tuaj dhe pastaj vendoseni mënjanë për nesër.

Menaxhimi i stresit mund të ndihmojë.  Meditimi gjithashtu mund të lehtësojë ankthin.

E dini kur të kontaktoni mjekun tuaj

Pothuajse gjithkush ka një natë të rastësishme pa gjumë - por nëse shpesh keni probleme me fjetjen, kontaktoni mjekun tuaj. Identifikimi dhe trajtimi i çdo shkaqe themelore mund t'ju ndihmojë të merrni më mirë gjumin që meritoni.

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 24/02/2018, VITI VIII- NR.44