Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:45 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
25 Prill 2012 - 14:00
Aspirina, ''mjeku'' i mirë kundër kancerit
Ekspertët kanë arritur në konkluzionin se pacientët që vuajnë nga kanceri, por që konsumojnë të paktën një aspirinë në ditë reduktojnë mundësitë e vdekjes nga një atak i mundshëm i zemrës.

Sipas BBC, studimi është bërë nga një institute britanik tëk të paktën 4 mijë e 500 pacientë të prekur nga kanceri në Holandë.

U konstatua se jetëgjatësia e e këtyre pacientëve ishte me sigurtë në rastet e konsumimit të të paktën 80 mg aspirinë në ditë. Megjithatë, studimi është paraprak dhe ekspertët nuk janë në gjendje ende të thotë që këtë “kurë” mund t’ia rekomandojnë të gjithë të prekurve nga kanceri.

(aq/shqiptarja.com)

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
st O shqiptarja.com! Paragrafi i pare eshte pa lidhje me titullin dhe 2 miniparagrafet e tjere. E dyta, mos i perserisni artikujt... para 2 javesh ka qene nje lajm i tille ne faqet tuaja. Jini me serioze.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15