Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:24 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
10 Tetor 2017 - 11:33 | përditesuar në 11:41
Dėshironi rini tė pėrhershme? Ja
cilat ushqime duhet tė konsumoni
Kolagjeni ėshtė njė proteinė qė trupi e prodhon natyralisht. Ajo ėshtė e rėndėsishme pėr ruajtjen e shėndetit dhe gjallėrisė sė lėkurės. Pėrbėrėsi kolagjen gjendet nė ēdo organ tė trupit, pėrfshirė kocka, lėkurė, ligamente dhe kėrce. Kolagjeni bashkėpunon me proteinėn elastinė pėr tė ruajtur elasticitetin e indeve.

Ai ka nevojė pėr shumė aminoacide, ndėrkohė qė inflamacioni ka aftėsinė ta shkatėrrojė. Fibrat e kolagjenit pėrfitojnė shumė nga dy aminoacide: lysina dhe prolina por edhe nga ushqyes tė tjetėr siē ėshtė vitamina C. Kolagjeni gjendet poshtė shtresės sė jashtme tė lėkurės. Ai ėshtė baza e indeve lidhorė qė mbėshtesin tė gjithė strukturėn e lėkurės, ndaj ėshtė thelbėsor pėr njė lėkurė rinore.

Me kalimin e moshės, trupi prodhon gjithnjė e mė pak kolagjen, ndėrkohė qė lėkura hollohet duke i ēelur rrugėn rrudhave. Dielli, ndotja, radilalet e lira dhe duhanpirja, janė gjithashtu pėrgjegjės pėr rėnien e sasisė sė prodhuar tė kolagjenit. Trupi prodhon vazhdimisht kolagjen pėr tė riparuar dėmet, por pas moshės 35-40 vjeēare, prodhimi dhe cilėsia e tij zbehet. Lajmi i mirė ėshtė se, pėrveē trajtimeve kozmetike, ushqimi ėshtė njė tjetėr burim i pasur me kolagjen. Mė poshtė do tė gjeni listėn e ushqimeve tė pasura me kolagjen tė sugjeruara nga AgroWeb.org.

Ekspertėt thonė se prodhimi i kolagjenit ėshtė nė varėsi tė nivelit tė pėrshtatshėm tė aminoacideve, 9 prej tė cilave nuk prodhohen nga trupi dhe duhen marrė nėpėrmjet ushqyerjes. Burimet shtazore siē janė shpendėt, peshku, djathi, qumėshti dhe vezėt arrijnė tė plotėsojnė kėrkesėn pėr nėntė aminoacide.

Antocianidina

Frutat e pasura me bioflavonoidinė dhe antocianidinė mbėshtesin indet lidhore dhe fibrėn e kolagjenit.

Ato gjenden nė ushqimet me ngjyrė tė kuqe ose vjollcė siē janė qershitė, manaferrat dhe boronicat e kuqe.

Antocianidina rrit nivelet e vitaminės C nė qeliza, mbron kundėr dėmeve tė shkaktuara nga radikalet e lira dhe parandalon shkatėrrimin e kolagjenit nė lėkurė.

Ushqyesit e nevojshėm

Vitamina C dhe bakri janė tė rėndėsishėm pėr prodhimin e kolagjenit dhe riparimin e indeve. Konsumoni ushqime tė pasura me vitaminė C siē janė kivi, brokoli, sallata e ujit, portokalli, speci, pjepri dhe lulerradhiqe.

10 ushqimet mė tė mira qė pėrmirėsojnė kolagjenin nė lėkurė nė mėnyrė natyrale

Lakra

Produktet e sojės

Frutat dhe perimet e kuqe

Fasulet

Karrotat

Arrat dhe farat e linit

Ullinjtė e zinj ose jeshilė

Limonėt dhe portokallet

Avokado

Mishi i gjeldetit

Sigurohuni qė kėto ushqime tė jenė pjesė e dietės suaj pėr njė lėkurė rinore!/AgroWeb.org

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 25/02/2018, VITI VIII- NR.45