Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:10 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
12 Nentor 2017 - 17:46 | përditesuar në 18:01
Dibėr, Manastirliu: Furnizim me
barna nė 90 qendra shėndetėsore
Ministrja: Bonus deri nė 2.5 milion lekė pėr mjekėt
“Nė Dibėr dhe spitalet e tjera Rajonale do tė plotėsojmė mungesat e mjekėve specialistė duke aplikuar bonusin deri nė 2.5 milion lekė”.Deklarata u bė nga Ministrja e Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale gjatė vizitės nė spitalin e Peshkopisė. 

Znj. Manastirliu u shpreh se brenda vitit qė vjen ky spital do tė pajiset me mamograf tė ri, ekografi dhe te gjitha pajisjet e nevojshme falė projektit me Bankėn Botėrore, ndėrsa theksoi se ky spital, brenda muajit Prill do tė ketė instrumentet e rinj kirurgjikalė, qė do t’i japin fund njė herė e mirė infeksioneve spitalore.

Me buxhetin e vitit 2018 do tė rikonstruktohet dhe pajiset me tė gjitha pajisjet biomjekėsore gjithashtu edhe poliklinika e qytetit tė Peshkopisė.

Falė planifikimit tė mirė, spitali i Peshkopisė nuk ka mungesė barnash pėr trajtimin e pacientėve dhe sipas mjekut kirurg Gazmend Xhembulla, nevojat janė tė plotėsuara pėr tė gjithė vitin. 

"Mė vjen mirė qė nė Peshkopi shohim kėtė situatė me barnat dhe dua tė sjell nė vėmendje edhe njė angazhim tjetėr tė Ministrisė sė Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale, pėr tė garantuar qė tani furnizimin me barna pėr 90 qendrat shėndetėsore nė zonat e thella malore pėr tė gjithė periudhėn e bllokimit nga dėbora apo moti i keq", tha Ministrja e MShMS.

Znj. Manastirliu ndoqi nga afėr edhe aksionin e ēlirimit tė hapėsirave brenda spitalit nga ndėrtimet e paligjshme.

“Jemi tė vendosur t’i kthejmė personelit mjekėsor dhe qytetarėve hapėsirat e zėna pa leje me aktivitete qė nuk kanė aspak lidhje me spitalin”, u shpreh Ministrja e Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale gjatė aksionit tė pastrim-higjienizimit nė spitalin Rajonal Dibėr. 

Redaksia Online
N.M/Shqiptarja.com

 

 

0 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Klejsi Nuk e di po mua me duket sikur po behet shume per shendetesin dhe mbeshtetja ndaj saj eshte mjaft e madhe
avatar
Anonim
Ornela Puna e ministres eshte nje pune e shkelqyer bravo ministrja
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Mediu: Pyetja ime pėr Bashėn pse opozita s'ėshtė nė sheshe?
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/11/2017, VITI VII -NR.277