Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:25 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
09 Nentor 2017 - 12:45 | përditesuar në 13:53
Dy hamburgera, mė mirė se
njė me patate tė skuqura
Duhet thėnė qė nė fillim se tė hash nė fast food nuk ėshtė gjėja mė e mirė pėr ty, por ka njė mėnyrė pėr ta pakėsuar sadopak kėtė “mėkat”.

Nė vend qė tė porositni njė hamburger me patate tė skuqura, ėshtė mė mirė qė tė porositni njė hamburger tė dytė, sipas njė dietologu.

Kur porositni patate, ju e katėrfishoni proteinėn e nevojshme, qė ju mban tė tejngopur mė gjatė, tha Emily Field, e cila ėshtė njė dietologe e regjistruar nė Mineapolis tė Minesotas nė SHBA.

Kėshtu qė tė lėsh patatet e skuqura pėr njė hamburger tė dytė, do tė thotė t’i reduktosh kaloritė e pėrgjithshme pėr pjesėn e mbetur tė ditės.

Gjithashtu, nė kėtė mėnyrė reduktoni edhe sasinė e karbohidrateve qė konsumoni. Sepse ndėrkohė qė karbohidratet janė tė rėndėsishme pėr shėndetin tuaj, njė tepri e tyre lidhet direkt me shtimin e peshės.

Njė hamburger i McDonalds ose i kompanive tė tjera tė ngjashme ka 250 kalori dhe 13 g proteina. Njė racion mesatar patatesh tė skuqura ka mbi 337 kalori dhe vetėm 3.3g proteina.  

Kur vjen puna te karbohidratet, hamburgeri ka 31g ndėrsa patatet e skuqura plot 42.

Patatet kanė yndyrna tė ngopura deri nė 3g, krahasuara me 1.5g tė hamburgerit.

Karbohidratet ndikojnė direkt te niveli i sheqerit nė gjak, kėshtu qė ky ndryshim i thjeshtė do ndihmonte qė niveli tė rrinte i qėndrueshėm.

Kjo ėshtė edhe mė e rėndėsishme pėr diabetikėt. Nė pėriudhėn afatgjatė, sheqeri i pakontrolluar nė gjak mund tė dėmtojė edhe damarėt qė furnizojnė me gjak organe tė rėndėsishme, si zemra, sytė dhe nervat, sipas Klinikės Mayo.

s.k/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Kryemadhi: Protesta e 27 janarit maja e ajsbergut, Rama do ikė
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38