Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:14 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
08 Tetor 2017 - 04:42 | përditesuar në 05:04
Efektet e rrezikshme tė pijeve
tė gazuara nė organizėm
Pijet e gazuara janė pa dyshim njė nga shkaktarėt mė tė mėdhenj tė kequshqyerjes.
 
Pėr tė mėsuar mė tepėr mbi dėmet dhe rreziqet nga pijet e gazuara, ju ftojmė tė shikoni shumė shkurt videon nė fund tė tekstit.
 
Maskimi perfekt pėr kėtė produkt ‘djallėzor’ ėshtė tek emėrtimet si ‘pa kalori’ ose ‘pa sheqer’ qė tė bėjnė tė mendosh se pijet e gazuara janė tė tė vėrtetė ‘tė shėndetshme.’
 
Nėse jeni tė kujdesshėm, do tė vini re qė premtimet e mėsipėrme janė nė tė vėrtetė mjaft boshe. Ato janė krejt e kundėrta e asaj qė presin konsumatorėt.
 
Pijet e gazuara, edhe nėse premtojnė pak kalori ose sheqer, pėrmbajnė kimikate qė garantojnė shkatėrrim pėr organizmin.
 
Gjėrat bazė qė duhet tė dini pėr pijet e gazuara:
 
Problemi me pijet e gazuara tė sheqerosura ėshtė qė ato janė njė vatėr shqetėsimesh serioze pėr organizmin. Nė to gjenden njė sasi e madhe pėrbėrėsish tė dyshimtė dhe kimikate siē janė:
 
• Aspartami
• BPA (ose bisfenol A)
• Ngjyrues Kimik Karamel
 
Problemet qė shkaktojnė secili prej kėtyre pėrbėrėsve kanė qenė subjekt studimesh tė shumta dhe secili prej tyre ka arritur nė konkluzionin qė pijet e gazuara janė fajtore pėr njė sėrė problemesh shėndetėsore.
 
E vėrteta pas substancės Aspartam
 
Aspartami ėshtė njė pėrbėrės qė duhet shmangur tėrėsisht. Ai pėrdoret nė shumė pije tė gazuara pėrfshirė edhe produktet e markave mė tė mėdha qė i blini ndoshta pėrditė.
 
Kjo substancė ėshtė minimalisht 200 herė mė e ėmbėl se sheqeri. Aspartami ėshtė i rrezikshėm sepse shkakton marramendje, humbje kujtese, diare, migrenė, dhimbje tė rregullta koke, luhatje humori dhe jo vetėm.
 
E vėrteta pėr BPA-nė
 
Shumica prej nesh janė ekspozuar ndaj bisfenolit A gjatė jetės sė tyre. Ky kimikat pėrdoret zakonisht nė pėrgatitjen e plastikės, shisheve plastike tė ujit, enėve plastike, kanaēeve dhe shisheve tė pijeve tė gazuara.
 
E vėrteta pėr ngjyruesin karamel kimim
 
Pavarėsisht se si tingėllon, nuk ka asgjė tė shijshme apo tė ėmbėl pėr kėtė ngjyrues qė mban emrin e njė prej produkteve mė tė preferuara pėr secilin prej nesh.
 
Ngjyruesi artificial ėshtė kancerogjen, sepse prodhohet nga ngrohia e sheqerit me amoniak. Brenda kėtij ngjyruesi artificial gjendet njė kimikat me emrin 4 Mel qė nė produkte me gaz gjendet deri nė 113 gramė.
 
Ngjyruesi nė fjalė ėshtė nė listėn e pėrbėrėsve qė duhen shmangur. Kjo sepse u jep ngjyrė tė errėt shumė produkteve siē janė pijet e gazuara, ushqimet e pjekura dhe birra, pėr t’i shfaqur ato si mė tėrheqėse nė ngjyrė.
 
Merrni ujė mineral, hidhni nė tė frutat ose perimet e stinės dhe kaq mjafton.
 
Mund tė zgjidhni limon, portokall, luleshtrydhe, boronica, trangull, rozmarinė, mente qė i japin ujit njė aromė dhe shije krejt natyrale dhe mbi tė gjitha pa kimikatet e rrezikshme./AgroWeb.orgRedaksia Online
a.dr/shqiptarja.com

4 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Shqipėria si Finlanda, modeli i ri i arsimit nga zv.ministrja Shahini
Tre oficerėt, Vasili: Operacioni pėr arrestimin u dekonspirua nga policia
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 25/11/2017, VITI VII- NR.279