Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
19 Gusht 2017 - 05:49 | përditesuar në 06:01
Ilaē natyral, rozmarina dhe kujdesi
i saj pėr trurin, mos e humbisni
Ēdo ditė dhe mė shumė truri ynė bombardohet me informacion tė vlefshėm dhe tė pavlefshėm dhe ėshtė e nevojshme pak shtysė pėr tė qė tė jetė nė formė dhe most ė preket nga sėmundjet.
 
Kur bėhet fjalė pėr shėndetin e trurit, natyra na ka furnizuar me disa nga ilaēet mė tė mira.
 
Shumė bimė kanė aftėsinė ta zvogėlojnė stresin dhe shqetėsimin, ndėrkohė qė na mbrojnė trurin nga depresioni, na pėrforcojnė memorien, pėrqendrimin, etj.
 
Nėse truri juaj ka nevojė pėr pak ndihmė qė tė ballafaqohet me stresin e pėrditshėm apo t’i luftojė problemet e ndryshme mendore, atėherė konsideroni rozmarinėn si ilaēin bimor tė cilin na ka dhuruar natyra.
 
Rozmarina ėshtė e aftė ta rrisė ruajtjen e kujtimeve, tė pėrmirėsojnė kujtesėn dhe tė rrisė pėrqendrimin.
 
Aftėsia e rozmarinės pėr tė stimuluar aktivitetin kognitiv mund tė ndikojė edhe nė zvogėlimin e rrezikut nga prekja e Alzheimerit apo depresionit.
 
Gjithashtu aroma e kėndshme e rozmarinės ėshtė e lidhur me uljen e niveleve tė stresit.
 
Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

3 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
adamo 311 Vazhdim: Une trajtoje (falas) paciente te tille ne diaspore ( nje Pako ca. 4,-€ ) Jane vajrat etherike ne rozmarinė qe kane efekt ( me pak ) te ngjajshem. D.m.th. Parkinson, Alzheimer, BSE (te gjedhet) jane pasoje e kalimit te metaleve te renda (Brain blood barrier ) ne trure. Tung
avatar
Anonim
adamo 311 Arrate, lajthite, ...etj. kane substanca esenciale per funksionim racional te trurit. Sa i perket Alzheimer-it (harreses) apo Parkinson-it, me i preferuar eshte vaji gjegj. yndyra e arrave te kokosit. Trajtimi: perafersisht ne mengjes dhe mbremje nga 1 gram yndyre kokosi (p.sh. te lyhet buka), se shpejti ( < 10 dite ) do te shifet permisimi dhe pas ca. 38 ditesh do te arrihet zeniti i pastrimit te trurit nga shkaktaret (metalet e renda, alumini, bariumi, stronciumi, titaniumi...
avatar
Anonim
hasan Hallall dhe un pėrdor
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/02/2018, VITI VIII- NR.43