Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:45 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
12 Mars 2014 - 13:15
Miratohet lista e barnave tė
rimbursueshme, 55 barna tė reja VD
PDF/Ja lista me 55 barnat e reja
TIRANE- Listės sė barnave tė rimbursueshme pėr kėtė vit i shtohen 55 barna tė reja. Kėtė fakt e ka bėrė tė ditur ministri i Shėndetėsisė Ilir Beqaj nė njė deklaratė pėr shtyp, pas miratimit nga qeveria tė listės sė barnave tė rimbursueshme. Duke u ndalur tek risitė qė sjell kjo listė e re, e plotėsuar me njė numėr mė tė madh barnash, Ministri Beqaj tha se nė fokus ka qenė miratimi i njė liste me barna cilėsore.
 
“Me listėn e miratuar sot, janė 55 barna qė pėrfshihen pėr herė tė parė. Ka risi nė listėn e re. Vlen pėr t’u theksuar cilėsia. Do tė pėrfitojnė rreth 600 tė sėmurė nga barnat pėr kurimin e tumoreve dhe kancerit.Nė skemė janė pėrfshirė barna pėr sėmundjet e diabetit, kardiovaskulare.
 
Pėr herė tė parė pėrfshihen barna qė pėrdoren pėr tė kuruar varėsinė nga alkooli, njė problem social. Nė procesin e hartimit tė listės ėshtė marrė parasysh nevoja e popullatės, dhe ka qenė nė fokus cilėsia e barnave. Janė marrė nė konsideratė padyshim, edhe kėrkesat e qendrave spitalore”, tha ministri Beqaj.
 
Ndėrkaq, kreu i Shėndetėsisė theksoi se duke filluar nga 1 prilli nuk do tė aplikohet TVSH 10% mbi barnat.
 
“Ministria e Shėndetėsisė ka pėrfunduar projektligjin pėr barnat. Ngritja e Agjencisė Kombėtare tė Barnave, do tė rritė sigurinė. Nga 1 prilli nuk do ketė mė taksė, TVSH, pėr barnat, do tė jetė tė pėrjashtuara nga kjo taksė. Me fondet e parashikuara nė buxhetin e 2014 do tė kemi mė shumė barna qė rimbursohen, dhe mė shumė barna nė spitale”, u shpreh ministri Beqaj.
 
Sipas Ministrit Beqaj, barnat e reja qė i shtohen listės do tė pėrmirėsojnė mbulimin me barna pėr tė sėmurėt me diabet, tė semurėt kardiake, gjithashtu nė trajtimin e tė sėmurėve me kancer, nė neurologji, nė nefrologji, nė kujdesin paliativ, nė dermatologji, gjinekologji, urologji, shendetin mendor, alergiologji dhe okulistikė, etj.

Lista e barnave tė rimbursueshme pritet tė hyjė nė fuqi me 1 prill 2014 dhe pėrherė tė parė mbulohet financiarisht nga Fondi i Sigurimeve Shendetesore. Fondi i listės sė barnave ėshtė rreth 8.4 miliard lekė tė reja.
 
Burime nga Fondi i Sigurimeve Shėndetėsore bėjnė me dije se shtimi i listės sė barnave tė rimbursueshme vjen si rrjedhim i mirėmenaxhimit tė fondeve por dhe negociatave pėr tė ulur ēmimin e barnave.Sipas Drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Fondit tė Sigurimeve Shėndetėsore, Astrit Beci, janė disa faktorė qė kanė sjellė efekte pozitive nė rimbursimin e barnave.
 
“Menaxhimi mė i mirė i fondeve tė barnave tė rimbursueshme, negociimi i ēmimeve tė barnave si dhe mbėshtetja e Qeverisė pėr zgjerimin e listės, kanė sjellė efekte mjaft pozitive pėr rimbursimin e barnave. Falė njė pune voluminoze me negociata dhe konsultime tė gjera pranė FONDIT, kemi bėrė tė mundur pasurimin e listės sė barnave tė rimbursueshme me 56 barna tė reja, mes tė cilave formėdoza tė reja dhe kombinime tė reja barnash, duke e ēuar nė 477 numrin e barnave nė listėn e rimbursimit”, u shpreh Beci pas miratimit tė listės sė re tė barnave tė rimbursueshme.
 
Sipas Becit pėr miratimin e kėsaj liste janė zhvilluar konsultime edhe me shoqatat e pacientėve dhe grupet e interesit.
 
Lista e barnave tė rimbursueshme 2014, ka patur progres, pasi, Fondi i Sigurimeve Shėndetėsore ka pėrfshirė nevojat reale te popullatės, bazuar ne pėrparėsitė reale te shėrbimeve kryesore. Lista ėshtė zgjeruar pėr tė gjitha kategoritė, veēanėrisht pėr fėmijėt, gratė shtatzėna, pensionistėt, tė sėmurėt me kancer, tė sėmurėt kardiakė etj.
 
“Kėtė vit, do tė kemi pėrmirėsim tė ndjeshėm nė trajtimin e disa nozologjive si: Diabeti, anemitė, sėmundjet kardiake, gjithashtu nė trajtimin e tė sėmurėve me kancer, nė neurologji, nė nefrologji, nė kujdesin paliativ, nė dermatologji, gjinekologji, urologji, shėndetin mendor, alergologji dhe okulistikė. Por, risia mė e madhe e kėtij viti, ėshtė trajtimi i disa sėmundjeve tė pambuluara mė parė nga lista e barnave tė rimbursueshme”, tha drejtori Beci.

JA 7 DIAGNOZAT E REJA QE DO MBULOHEN KETE VIT NGA LISTA E BARNAVE TĖ RIMBURSUESHME
Janė shtatė diagnoza tė reja qė mbulohen nga lista e barnave tė rimbursueshme kėtė vit, mė konkretisht:
· Disa lloje kanceri trajtohen aktualisht nga lista e barnave tė rimbursueshme dhe nė listė janė futur kombinime qė pėrmirėsojnė trajtimin e tyre, por pėr herė tė parė, do tė mbulohen nga lista e rimbursimit edhe lloje tė tjera kanceri si ai i pulmonit, kanceri rektal, i lėkurės, i heparit etj. Bėhet fjalė, pėr rreth 600 pacientė mė shumė qė do tė pėrfitojnė nga barnat e reja pėr trajtimin e disa lloje kanceri.
· Trajtimi i Hepatitit B dhe C (janė pėrfshirė nė listė barna qė nuk lejojnė kronicizimin e sėmundjes si dhe barna pėr mjekimin e hepatiteve);
· Parandalimi i trombozave – barna qė pėrdoren pas ndėrhyrjeve kirurgjikale si dhe nė gratė shtatzana qė vuajnė nga venat varikoze, nė 3 mujorin e fundit tė shtatzanisė;
· Ērregullimet hormonale te fėmijėt me pubertet tė hershėm;
· Osteoporoza te gratė;
· Pėr herė tė parė gjithashtu ėshtė pėrfshirė njė bar pėr tė ulur njė plagė sociale si alkooli. Bėhet fjalė pėr njė medikament pėr varėsinė ndaj alkoolit;
· Degjenerim i syrit qė tė ēon nė verbėri.
 
Redaksia online
(e.s/sg/shqiptarja.com)

18 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15