Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:25 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
12 Nentor 2017 - 13:53
Kanceri i gjirit mund të rikthehet
15 vite pas përfundimit të trajtimit
Kanceri i gjirit mund të rishfaqet pasi ka qëndruar  në gjumë për 15 vjet pas trajtimit të suksesshëm, sipas një studimi. Gratë me tumore të mëdha dhe kancer që iu përhapën në nyjet limfatike kishin rrezikun më të lartë prej 40% që sëmundja të kthehej.

 Sipas hulumtuesve, të cilët publikuan studimet e tyre në revistën Neë England Journal of Medicine thanë se zgjerimi i trajtimit me terapinë hormonale mund të zvogëlojë rrezikun e përsëritjes.
 
Shkencëtarët analizuan përparimin e 63,000 grave për 20 vjet. Të gjitha kishin formën më të zakonshme të kancerit të gjirit. Çdo pacient mori trajtime të tilla si tamoxifen ose frenuesit aromatas që bllokojnë efektet e estrogjenit ose mbyllin furnizimin e hormoneve.

Megjithëse pas pesë vitesh trajtimi kanceri i tyre kishte ikur, gjatë 15 viteve të ardhshme një numër i qëndrueshëm i grave zbuluan se kanceri i tyre ishte përhapur në të gjithë trupin e tyre. Gratë që fillimisht kishin tumore të mëdha dhe kancer që kishin përhapur në katër ose më shumë nyje limfatike, ishin më të rrezikuara që  kanceri të kthehej në 15 vitet e ardhshme, tha studimi.

 

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Dr Flamur Topi Nga ilacet semundja izolohet por kur gjen momentin e pershtatshem menjehere aktivizohet
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Mediu: Pyetja ime pėr Bashėn pse opozita s'ėshtė nė sheshe?
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/11/2017, VITI VII -NR.277