Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:21 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
10 Shkurt 2018 - 14:15 | përditesuar në 14:48
Labinot Mal, lajmi i mirė nga Balla:
Qendėr shėndetėsore moderne
Nė qendrėn shėndetėsore Labinot Mal, e cila u shėrben rreth 350 pacientevė ēdo muaj, por nė tė nuk ėshtė vėnė dorė prej 20 vitesh dhe ndėrtesa ka dalė jashtė funksionit tė saj.

Ndėrtesa ėshtė pėrfshirė nga lagėshtira dhe nuk plotėson as kushtet minimale pėr tė ofruar shėrbim shėndetėsor.

Taulant Balla, ka qenė nė Labinot Mal pėr t’u komunikuar banorėve dhe personelit shėndetėsor se kjo qendėr shėndetėsore do tė rikonstruktohet totalisht brenda vitit.

“Kjo ėshtė njė qendėr shėndetėsore qė ofron shėrbim pėr rreth 300-350 pacientė nė muaj, pra pėrafėrsisht nė vit kėtu marrin shėrbim 4000-4500 persona. Hera e fundit kur ėshtė vėnė dorė nė kėtė qendėr shėndetėsore ėshtė para 20 vitesh. Kjo qendėr shėndetėsore do tė pėrfshihet nė projektin e rikonstruksionit tė 100 qendrave shėndetėsore kėtė vit, pjesė e projektit tė madh tė rikonstruksionit tė 300 qendrave shėndetėsore qė do tė rikonstruktohen nė 4 vitet e ardhshme”, tha Balla.

Sipas mjekut Rexhep Kaēuli, ndėrhyrjet e pjesshme qė i janė bėrė godinės nuk kanė mundur tė zgjidhin problemin, ndaj dhe rikonstruksioni total paraqitet emergjent: Kemi bėrė njė riparim tė pjesshėm, por gjendja ėshtė shumė e rėndė dhe kėrkon njė ndėrhyrje totale. Po ashtu kemi probleme me ambulancat, si nė fshatin Gur i Zi, ndėrsa nė fshatrat e tjerė nevojiten vetėm lidhjet e ujit dhe tė energjisė eletrike.

Edhe pse ėshtė njė nga zonat mė tė thella tė Elbasanit, mjeku thotė se nė kėtė qendėr shėndetėsore nuk kanė munguar medikamentet, madje janė krijuar edhe rezerva nė rastet kur zona bllokohet nga dėbora.
 

Er.K/Shqiptarja.com

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63