Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:14 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
09 Tetor 2017 - 14:17 | përditesuar në 16:39
Manastirliu: Mamografitė do tė
kryhen dhe pasdite gjatė tetorit
Nė kuadėr tė muajit tė Ndėrgjegjėsimit Kundėr Kancerit tė Gjirit, mamografėt e lėvizshėm ndaluan sot nė zonėn e ish-Kėnetės nė Durrės, ku kryen ekzaminimin e mamgrafisė falas gratė e punėsuara nė fasoneritė e zonės. Ministrja e Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale, znj. Ogerta Manastirliu, prezente nė kėtė depistim, u ndal te rėndėsia e kontrollit tė gjirit pėr ēdo vajzė dhe grua, pasi shpėton jetėn!
 
“Ėshtė e rėndėsishme tė kuptojmė se beteja me kancerin e gjirit ėshtė nje betejė qė mund tė fitohet! Nė kėtė muaj ndergjegjėsimi, nuk do tė reshtim se thėni e ngulituri fort nė mendjen e ēdo vajze, ēdo gruaje, se kanceri i gjirit ėshtė njė kėrcėnim real per secilėn prej nesh. Nė Shqipėri ka ēdo vit 500 raste tė reja - gra e vajza tė prekura nga kanceri i gjirit. Pėr fat tė keq, shumica e rasteve shkojnė te mjeku nė stade tė avancuara, ēka e bėn kancerin e gjirit njė nga shkaktarėt e parė tė mortalitetit tek gratė”, u shpreh Manastirliu.
 
Ministrja e Shėndetėsisė dhe Mbrojtje Sociale u shpreh se mamografėt e lėvizshėm do tė shkojnė aty ku janė nevojat, duke u dhėnė mundėsinė grave dhe vajzave tė diagnostikohen nė kohė.
 
“Ndaj jemi sot kėtu duke ofruar falas shėrbimin e mamografit tė lėvizshėm pėr gratė e zonės sė ish-Kėnetės, duke afruar shėrbimin aty ku janė nevojat. Do ta bejmė kėtė pėrmes njė kalendari tashmė tė pėrcaktuar, duke shkuar me mamografėt tanė tė lėvizshėm nė ēdo fshat apo qytet, duke ndihmuar nė diagnostikimin nė kohė tė kancerit tė gjirit. Jemi sot nė Kėnetė tė Durrėsit, por paralelisht, shėrbimi i mamografisė sė lėvizshme po ofrohet aktualisht nė Fier. Mė pas do tė ofrojmė shėrbimin nė Vlorė, Gjirokaster e Pėrmet, per ta permbyllur muajin me Lezhė. Por dua tė theksoj se mamografėt e lėvizshėm nuk do tė ndalen. Vijojmė gjatė gjithė vitit, nė ēdo cep tė Shqipėrisė, duke mundėsuar falas rreth 5 mijė ekzaminime nė vit”, vijoi ministrja.
 
Manastirliu u shpreh se po pėrmirėsohet edhe flota e aparaturave pėr diagnostikimin e kancerit tė gjirit, duket shtuar 5 mamografė tė rinj pėr spitalet rajonale dhe njė akserelator linear tė dytė nė spitalin Onkologjik.
 
Ministrja Manastirliu bėri edhe njė apel: “Gjej rastin t’ju bėj thirrje tė gjithė grave dhe vajzave, tė gjejnė gjysėm ore kohė pėr tė kryer kėtė ekzaminim nė spitalet dhe poliklinikat tona, pėrgjatė gjithė muajit, si paradite ashtu edhe nė oraret e pasdites”.
 
Kanceri i gjirit ėshtė kanceri mė i shpeshtė mes grave dhe vajzave nė Shqipėri. Shėnohen rreth 500 raste tė reja nė vit. Bazuar nė njė anlizė tė standartizuar tė vendeve tė mesdheut, probabiliteti pėr kapjen e hershme dhe trajtimin e kancerit tė gjirit, sipas raportit tė vdekshmėrisė me incidencėn ėshtė 35%.
 


Redaksia Online
Er.k/Shqiptarja.com

4 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Shqipėria si Finlanda, modeli i ri i arsimit nga zv.ministrja Shahini
Tre oficerėt, Vasili: Operacioni pėr arrestimin u dekonspirua nga policia
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 25/11/2017, VITI VII- NR.279