Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
31 Gusht 2017 - 05:59 | përditesuar në 06:02
Mos e anashkaloni, mėsoni
shkaqet e rėnies sė flokėve
Problemi i rėnies sė flokėve mund tė jetė serioz ndaj bėni mirė tė kuptoni shkakun qė fshihet pas tufave tė flokėve qė gjenden thuajde kudo ku jeni dhe ju.
 
Rėnia e tepėrt e flokėve ėshtė njė sinjalizim qė diēka nė organizmin tuaj nuk po funksionon siē duhet, por ka edhe faktorė tė jashtė qė e nxisin kėtė problem tė bezdisshėm.
 
Stresi ndikon nė rėnien e flokėve
Periudhat e stresit shoqėrohen me rėnie flokėsh, irritim tė lėkurės, shtim nė peshė etj.
 
Mungesa mineralesh
Ashtu si trupi juaj ka nevojė pėr njė dietė tė ekuilibruar me pėrbėrėsit e duhur pėr tė qėndruar tė shėndetshėm, dhe flokėt kanė nevojė pėr minerale tė ndryshme si hekuri, magnezi e proteina tė ndryshme.
 
Pėr flokė tė shėndetshėm dieta juaj duhet tė pėrfshijė kos, mish pule, arra etj,.
 
Mosfunksionimi i tiroides
Hypothyroidism (tiroide jo aktive) dhe hyperthyroidism (tiroide tepėr aktiv) tė dyja gjendjet mund tė shkaktojnė rėnie flokėsh
 
Ju vuani nga policistitet ovariane (nė vezore)
Ky ērregullim endokrin shkakton njė ēekuilibėr hormonal, i cili ēon nė nivele tė rritura tė testosteronit dhe kjo mund tė rezultojė nė humbjen e flokėve.
 
Nuk mund t’i stiloni flokėt ēdo ditė
Pėrdorimi i mjeteve tė nxehta e produkteve kozmetike dėmtojnė flokėt qė nė rrėnjė duke shkaktuar hollimin apo kėputjen e flokėve.
 
Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63