Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:38 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
10 Janar 2018 - 18:42 | përditesuar në 18:52
Nis rezervimi online i vizitave
mjekėsore, jo mė sorollatje
Radhėt e gjatė dhe sorollatjet e pacientėve pritet tė marrin fund njėherė e mirė nė Tiranė, pasi mėsohet se ka nisur referimi elektronik i shėrbimeve tė specializuara mjekėsore.

Pėrmes kėtij sistemi, tė gjithė personat e interesuar do tė kenė mundėsi qė vizitat tek mjeku t’i rezervojnė on line tek mjeku i familjes, duke shkurtuar rrugė dhe lodhje. Mjekja alerogologe. Alketa Ibranji, thotė se ky shėrbim do tė pėrmirėsoje ndjeshėm edhe punėn e mjekėve.

“Nė momentin qė pacienti paraqitet para derės sė specialistit, automatikisht specialisti shfaqet nė ekranin e akantit tė vet, nė kėtė sistem referimi kemi emrin e pacientit dhe orarin respektiv.

Mbas kryerjes sė vizitės pacienti pėrcillet tek mjeku i familjes por jo mė me dokumente dore, tė gjithė informacionin e vizitės dhe mjekimin, mjekimin mbajtės, terapinė mbajtėse kalohen nė sistem automatikisht dhe aty mund tė aksesorė mjeku i familjes,”
shpjegoi Alkerta Ibranji -Mjeke alergologe.

Ky shėrbim fillimisht do tė jetė i aksesueshėm nė tė gjitha poliklinakt dhe qendrat shėndetėsore tė Tiranės dhe mė pas, gjatė vitit 2018, do tė shtrihet nė tė gjithė Shqipėrinė.

Redaksia Online
Xh.F/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
aqifi Ku mund te aplikojme dhe si mund te hapim akant ? Po gjyshi im qe ska pare as ngrene akant se ka qene ne komunizem, si do veproje ? Pranohen problemet me prostaten qe ka ai ? Faleminderit e pune te mbare gazetare
avatar
Anonim
Ela Haha shiko kur te thone u prish kompjuteri, nuk e ke emrin ketu, etj, etj. Edhe bota jashte e ben schedulin me telefon dhe kur shkon te mjeku i gjithe informacioni i pacientit eshte ne kompjuter. Po sa here ikin dritat???? Hajt mo duket sikur po punon shqiperia ...
avatar
Anonim
UK Kam punuar per nje sistem te tille ne Angli si programues .... rezultati: deshtim total...harxhim iparave publike https://www.theguardian.com/society/2013/sep/18/nhs-records-system-10bn
avatar
Anonim
venali se di vallahi, kom 20 vjet ne suedi dhe ket lloj sistemi se kam degjuar kurr..sa para paska hec shqipnia...ja kom q...robt do kthehem te jetoj aty
avatar
Anonim
Lolo Mo u Be budall se ne shqiperi nuk jetohet,
avatar
Anonim
Pox apo Formalitet dhe falsitet keto veprime-perse do thoni ju,ne ambulancat e lagjeve cdo 2 ore dalin dhe lajmerojne(mos prisni iku interneti,nuk punon sistemi),shkak dhe aresye bluzat e bardha per te dal ne kafe ose per te largu nga dera pacientet,qe te ushqehen ose te hallakaten ne qytet per punet e tyre personale.Ky eshte mashtrimi i rralles.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15