Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:14 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
07 Tetor 2017 - 10:28 | përditesuar në 10:35
Pėrfitimet e rrėshirės sė pishės nė
organizėm, gjak dhe imunitetin
Mjekėsia popullore shqiptare ėshtė njė thesar nė traditėn e vlerave kurative pėr shėndetin. Njė nga pėrdorimet mė unike shqiptare nė botėn e mjekėsisė popullore ėshtė padyshim rrėshira e pishės. Nė Shqipėri pėrdorimi i saj ka gėzuar njė pėrdorim tė gjerė nė kurimin e shumė problemeve shėndetėsore pėr dekada me radhė.

Kjo substancė ėshtė pėrdorur prej mijėra vitesh nė mjekėsinė tradicionale tė shumė qytetėrimeve. Rrėshirėn mund ta keni hasur nėse keni prekur ndonjė pemė tė ēarė ose mė saktė tek pisha dhe halorė tė tjerė. Sipas ekspertėve  rrėshira konsiderohet si njė nga pėrbėrėsit mė energjikė dhe efikasė kundėr plakjes nė historinė e njeriut. Rrėshira pėrmban 85 minerale, vitamina, acid fulvik dhe fitoushqyes tė tjerė tė rėndėsishėm, si dhe ndėrton dhe forcon indet e shėndetshme.

Me kalimin e moshės, qelizat rigjenerohen nė ritme tė ngadalta. Pėrdorimi i rregullt i rrėshirės pėrshpejton katėrfish rigjenerimin e qelizave tek kockat apo muskujt e lėnduar. Kjo ėshtė shumė e rėndėsishme nėse jeni sportist ose jeni tė prekur nga njė sėmundje kronike qė pengon aftėsinė e tė shėruarit. Rrėshira dyfishon ritmet e pėrthithjes sė ushqyesve nga organet e rėndėsishme.

Sjell Energji dhe Pėrmirėson Aktivitetin Fizik

Falė larmisė sė ushqyesve tek rrėshira, trupi prodhon mė shumė energji dhe rrit qėndrueshmėrinė. Ajo pėrmirėson aktivitetin fizik tek njeriu por edhe kujtesėn dhe pėrqendrimin, falė molekulave qė parandalojnė shpėrbėrjen e lėndėve kimike nė tru tė cilat shkatėrrojnė kujtesėn. Rrėshira ka edhe acid fulvik qė parandalon veprimtarinė e shkaktarėve tė sėmundjes sė Alzheimerit.

Kontrolli i peshės

Rrėshira ka njė rol stabilizues kundėr sheqerit nė gjak dhe ndihmon sistemin tretės, qė ėshtė edhe baza e njė kontrolli tė shėndetshėm tė peshės.

Pėrmirėson fuqinė mbrojtėse tė trupit

Duke qenė se rrėshira pėrmirėson reagimet e trupit nga stresit, ajo rrit aftėsinė e sistemit imunitar pėr tė reaguar ndaj inflamacionit.

Kėto janė faktorė kritikė nė shfaqjen e disa problemeve shėndetsore pėrfshirė artritin.

Shėndeti i kockave, gjakut dhe zemrės

Aftėsitė e rrėshirės pėr rigjenerimin e qelizave dhe ato antioksiduese e mbrojnė zemrėn nga sėmundjet kardiovaskulare, riparojnė dėmet e shkaktuara tek ky organ dhe nxisin prodhimin e palcės sė kockave.

Vlera tė tjera tė rrėshirės pėrfshijnė:

– pėrmirėsimin e kthjelltėsisė mendore, kujtesės dhe pėrqendrimit

– promovimin e qėndrueshmėrisė emocionale dhe ndjenjave tė mirėqenies

– ngadalėsimin e proēesit tė plakjes

Si tė pėrgatisim vajin e rrėshirės sė pishės, pėrbėrėsit:

Dy lugė tė mėdha rrėshire (mund tė pėrdorni edhe rrėshirė pudėr ose tė shtypur fort)

Gjysmė filxhani ēaji me vaj ulliri

1 lugė dyllė blete

Pėrgatitja:

Hidhni rrėshirėn bashkė me vajin nė njė enė dhe vendoseni nė zjarr. Mbajini nė zjarr derisa rrėshira tė shkrijė plotėsisht. Kulloni masėn pėrmes njė filtri pėr tė larguar pjesėt e ngurta. Vendoseni masėn prapė nė zjarr pasi tė keni shtuar dyllin e bletės. Mbajeni nė zjarr derisa masa tė shkrijė e njėtrajtshme. Vendoseni masėn nė njė vazo prej qelqi dhe mbajeni nė njė vend tė fresktėt dhe tė errėt.

Pėrdorimi:
Dy ose tre pika tė vajit tė rrėshirės sė pishės hidhini nė njė gotė ujė apo ēaji dhe konsumojini njė herė gjatė ditės, e preferueshme nė mėngjes. Nė rast tė plagėve, lyeni sipėrfaqen e trupit tė dėmtuar me disa pika vaj rrėshire ose direkt me rrėshirė nėse ajo ėshtė e lėngshme. /AgroWeb.org

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

5 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Shqipėria si Finlanda, modeli i ri i arsimit nga zv.ministrja Shahini
Tre oficerėt, Vasili: Operacioni pėr arrestimin u dekonspirua nga policia
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 25/11/2017, VITI VII- NR.279