Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:34 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
09 Shkurt 2018 - 18:34 | përditesuar në 18:38
Patronazhimi i spitaleve në rrethe.
1008 shërbime,afër vendbanimit
Mjekët e 'Koco Gliozheni' me numrin më të lartë të vizitave, 389
Kryeministri Edi Rama zhvilloi një vizitë në spitalin rajonal të Kukësit. Rama pa ecurinë e sistemit të patronazhit me spitalet e Tiranës një iniciativë kjo e Ministrisë së Shëndetësisë për një shërbim të shpejtë dhe për të ulur dyndjen e pacientëve drejt QSUT.

Report TV siguroi shifrat e deritanishme nga procesi patronazhit me spitalet e Tiranës deri më tani. Shërbimi afër vendbanimit falë këtij patronazhi ka sjellë 1008 shërbime gjatë 1 muaji. 8 spitale në janë marrë në patronazh nga materniteti Koco Gliozheni, QSUT, materniteti Mbretëresha Geraldinë si dhe S.U. Shefqet Ndroqi.

Materniteti Koco Gliozheni rezulton me numrin më të lartë të vizitave obstetrike, neonatologjike, lindje dhe ECHO. Janë 389 shërbime të tilla dhënë nga mjekët e këtij materniteti në spitalin bashkiak të Burrelit.

Mjekët e materniteti Mbretëresha Geraldinë kanë zhvilluar 30 vizita në Gjirokastër. Ndërsa mjekët e QSUT që kanë shkuar në Korçë, Berat, Dibër dhe Vlorë zhvilluan 309 vizita. Mësohet se mjekët e Spitalit të Traumës që kanë marrë në patronazh spitalin e Fierit zhvilluan 206 vizita. Bluzat e bardha të S.U. Shefqet Ndroqi zhvilloi 64 vizita në spitalin e Kukësit.

edi rama
(Kryeministri Edi Rama gjatë vizitës në spital)

d.c./shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65