Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:26 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
10 Shkurt 2018 - 12:38 | përditesuar në 13:13
Rama nga Kukėsi: Deri nė 2019
plotėsojmė rrethet me mjekė
Sistemi i patronazhimit tė spitaleve rajonale dhe programi pėr bonusin e mjekėve i kanė shtrirė efektet edhe nė spitalin rajonal tė Kukėsit. Banorėt e kėtij qyteti dhe jo vetėm nuk kanė mė nevojė tė udhėtojnė deri nė Tiranė pėr njė shėrbim mė tė specializuar mjekėsor, pasi prej njė muaji Spitali Rajonal i Kukėsit patronazhohet nga Spitali Universitar “Shefqet Ndroqi”.

Patronazhimi bėhet me sistem rotacioni ēdo javė pėr shėrbimet Neurologji, Endokrinologji dhe Reumatologji. Kryeministri Edi Rama, sė bashku me ministren e Shėndetėsisė, Ogerta Manastirliu, kanė vizituar spitalin e qytetit verior pėr tė parė nga afėr funksionimin e patronazhimit, i cili pritet tė vijojė pėr afro njė vit, kur do tė pėrfundojnė dhe 300 specializantėt e parė, tė cilėt do plotėsojnė vakumet nė tė gjithė sistemin.

“Sistemi i patronazhimit ėshtė njė ndėr programet mė tė reja tė shėndetėsisė pėr fuqizimin e spitaleve rajonale dhe spitaleve bashkiake. Realizohet nga mjekėt e spitaleve universitare tė Tiranės nė kėto spitale. Praktikisht kemi marrė nė patronazh spitalin rajonal tė Kukėsit, Dibrės, Korēės, Gjirokastrės, Vlorės, Fierit dhe Beratit. Ndėrkohė qė kemi dhe njė spital bashkiak atė tė Burrelit, ku pėr herė tė parė janė kryer ndėrhyrje qė nuk ishin kryer mė parė,” u shpreh ministrja Manastirliu.

“Punė ka realisht goxha. Ėshtė mė e thjeshtė pėr tė gjithė qytetarėt se jemi ne dhe ua japim shėrbimin nė njė kohė mė tė shpejtė, sesa tė vijnė nė Tiranė,” shprehet mjeku reumatolog.

“Jam i sėmurė, qe njė vit vuaj nga kėmbėt, trompozė, edhe veshkat. Tani meqė ka ardhur shėrbimi kėtu ka mundėsi t’i kryej kėtu,” shprehet njė pacient.

“Tani do vijė Tirana kėtu dhe do shkojė Tirana nė tė gjitha spitalet ku ka nevojė pėr mjekė specialistė, sepse deri nė janar 2019 na duhet tė bėjmė kėtė gjė. Pastaj do vijnė mjekėt specialistė qė do jenė full time ēdo ditė,” deklaroi Kryeministri Edi Rama.

Programi i patronazhimit pėrmbyll jo vetėm konsulta dhe ekzaminime, por edhe ndėrhyrje kirurgjikale. Nga ky program kanė pėrfituar vetėm gjatė muajit janar mbi 1 mijė pacientė nė Dibėr, Kukės, Fier, Korēė, Gjirokastėr, Burrel dhe Vlorė, tė cilėt kanė marrė shėrbimin shėndetėsor tė specializuar pranė vendbanimit tė tyre nga mjekėt e spitaleve universitare tė Tiranės.

Pėrveē patronazhimit, qeveria ka nisur edhe zbatimin e programit tė bonusit deri nė 2.5 milionė lekė pėr ēdo mjek qė punon larg vendbanimit tė tij. Tashmė kjo nismė ėshtė bėrė realitet edhe nė spitalin e Kukėsit.

“Pėr herė tė parė nė spitalin e Kukėsit vjen nėpėrmjet programit tė bonusit, me masėn e re tė bonusit qė miratuam nė qeveri me 250 mijė lekė,  njė mjek kirurg i dedikuar pėr spitalin e Kukėsit qė do tė mbulojė tė gjitha kirurgjitė dhe do tė qėndrojė 24/7 on call pėr tė gjitha problemet kirurgjikale qė mund tė kenė banorėt e Kukėsit, por dhe tė Hasit dhe tė Tropojės, pėr tė kryer tė gjitha ndėrhyrjet kirurgjikale nė kėtė spital,” tha ministrja Ogerta Manastirliu.

“Sapo kryem njė operacion. Shkoi me sukses. Unė erdha nė kuadėr tė thirrjes qė bėri ministrja e Shėndetėsisė. E kisha dhe pėr detyrė humanitare, sigurisht, jam mjek dhe do tė pėrgjigjem,” u shpreh Dr. Novruz Bare.

“Nė fakt, ishte e vetmja mėnyrė. Ne e thamė qė nė fillim, se pėr tė gjithė rastet kur mjekė specialistė tė nivelit tuaj do pranojnė tė shkojnė nė spitale tė tjera ku s’ka mjekė specialistė, ne do japim njė bonus, plus rrogės, qė tė marrin aq sa marrin kur shkojnė ditėn e parė nė Gjermani e Itali, po qe se kanė fatin tė gjejnė punė. Kėshtu qė kjo po funksionon. Ndėrkohė, edhe patronazhimi po funksionon, sepse po ulet jashtėzakonisht fluksi i njerėzve qė duhet tė vijnė nė Tiranė, sepse do i marrin shėrbimet tani nėpėr spitalet rajonale. Nė janar tė 2019-ės, mė nė fund do dalin mjekėt specializantė qė plotėsojnė tė gjithė nevojat nė tė gjithė territorin. Pastaj do tė jetė njė fazė tjetėr e rėndėsishme e transformimit tė shėrbimit shėndetėsor,” u shpreh Kryeministri Edi Rama.

“Me ardhjen e kirurgut tė ri me bonus, ne si spital pretendojmė qė tė rritet numri i operacioneve mbi 30%. Shpresojmė qė ky bashkėpunim tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen dhe tė gjitha spitalet rajonale tė marrin shėrbimin e duhur dhe pacientėt tė mos shkojnė nėpėr qytete tė tjera, nėpėr spitale terciare,” u shpreh drejtori i kėtij spitali.

Pėr tė theksuar rėndėsinė qė ka shtimi i gjelbėrimit edhe nė ambientet spitalore, Kryeministri Edi Rama, sė bashku me ministren e Shėndetėsisė, Ogerta Manastirliu, mbollėn njė pemė nė oborrin e spitalit tė Kukėsit.

Er.K/Shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Faik Lėre Shoun mediatik , por Konfisko dhe Sekuestro Pasuritź e Peshkaqenėve tė mėdhenjė dhe tė mbushen Burgjet me HAJDUTĖT e Politikės . Lėre Shoun sepse je Votuar si e "Keqja mė e Vogėl" , Jo si dikush qė ke rėnė nga Qielli dhe Shqipźria po Lulėzon!? Ajo Ministrja e Shėndetėsisė pse nuk e bėn detyrėn , bashkė me ata Horrat inspektorė qė mbyllin Sytė dhe nuk i Gjobisin Bizneset e mėdha ku vazhdon tėpihet DUHAN akoma nė mes tė Tiranės?!!! Pikat e Basteve , shumė Lokale nėpėr periferi dhe qendėr
avatar
Anonim
ēami (Ē) I lumtė popullit shqipėtar pėr njė kryeministėr tė tillė kur thua se nė vitin 2019 se Shqipėria to plotėsohet me mjekė d.m.th.do njė vitė qė tė vijė jamė atėherė populli le tė sėmuret si i vogėl dhe i madhi le tė vuajnė nuk tė kuptojė me ēfarė fytyrė e thua kėtė gjė edhe bagėtia e mjekun e saj dhe jo njerėzia z.kryeministėr
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65