Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:42 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
07 Tetor 2017 - 13:42 | përditesuar në 13:47
Receta e rrallė e 1 mjalti tė veēantė
pėr shėndetin tuaj, ja si ta pėrgatisni
 
Fillimi i stinės sė vjeshtės, ndryshimi i motit dhe volumi i lartė i pėrgjegjėsive mjaftojnė pėr tė shkaktuar, stres, mėrzi tė zgjatur dhe ulje energjie. Por kjo recetė bėn njė punė pėrrallore nė qetėsimin dhe gjallėrimin e organizmit.
 
Kombinimi i trėndafilit me mjaltė ėshtė njė kurė e pabesueshme kundėr ankthit dhe stresit.Mjalti me petale trėndafili arrin tė luftojė inflamacionin, shėron tė djegurat, plagėt, muskujt e tendosur, por mbi tė gjitha largon stresin, zbut nervat dhe rivendos shėndetin.
 
Trėndafili dhe mjalti janė formula ideale pėr tė shoqėruar ēajrat, kosin, tėrshėrėn e shumė nga ushqimet tuaja tė preferuara.Mė poshtė do tė lexoni pėr mėnyrėn ideale se si tė pėrgatisni kėtė pėrzierje unike.
 
Si tė pėrgatisni mjaltin me petale trėndafili
 
Pėrgatitja e mjaltit me petalet e trėndafilit ėshtė jashtėzakonisht e lehtė. Gjithēka qė ju nevojitet janė petalet e freskėta tė trėndafilit dhe njė mjaltė me ngjyrė tė ēelėt nga prodhuesit mė tė mirė tė Shqipėrisė. Duhet tė siguroheni qė trėndafilat e pėrdorur janė plot aromė. Sa mė e fortė aroma e tyre, aq mė i mirė do tė jetė produkti pėrfundimtar. Ekspertėt thonė se periudha mė e mirė pėr tė shfrytėzuar petalet e trėndafilit ėshtė pas avullimit tė vesės sė mėngjesit. Gjithashtu, duhet tė dini qė sasia e petaleve tė trėndafilit qė ju nevojiten varet nga sasia e mjaltit qė zotėroni.
 
Pėrbėrėsit e nevojshėm pėr mjaltin me petale trėndafili
 
• Petale tė freskėta trėndafili me aromė
 
• Mjaltė i pasur dhe i pastėr me ngjyrė tė ēelėt. Mjalti me ngjyrė tė errėt ka njė shije dhe aromė mė tė ndezur.
 
• Shkop i hollė kuzhine
 
• Kavanoz qelqi
 
Udhėzimet
 
• Mblidhni petalet e freskėta tė trėndafilit dhe vendosini mbi njė letėr kuzhine.
 
• Largoni insektet dhe papastėrtitė me dorė, ose shpėrlaijini petalet me kujdes me ujė dhe thajini menjėherė dhe plotėsisht. Duhet tė kini parasysh qė uji ka ndikim tė keq tek mjalti.
 
• Shtoni petalet nė kavanoz duke mbushur gjysmėn e tij. Mė pas hidhni mjaltė tė pastėr dhe mbulojini petalet plotėsisht.
 
• Pėrdorni shkopin e hollė tė kuzhinės pėr tė pėrzier petalet me mjaltin dhe sigurohuni qė ato janė tėrėsisht tė mbuluara.
 
• Pėrpiquni tė hiqni tė gjitha bulėzat e ajrit duke e tundur kavanozin.
 
• Mbylleni kapakun mirė dhe vendoseni kavanozin nė njė vend tė errėt nė dollapin tuaj.
 
• Pėrzijeni mjaltin nė mėnyrė periodike gjatė dy javėve nė vazhdim.
 
• Pas dy javėsh, kullojeni mjaltin nė kullesė qė tė largoni petalet dhe mbetje tė tjera. Petalet do tė kenė humbur ngjyrėn dhe formėn e tyre.
 
• Sigurohuni qė tė filtroni mjaltin e mbetur nga petalet duke pėrdorur njė lugė.
 
• Tani mjalti juaj me trėndafil ėshtė gati pėr pėrdorim./AgroWeb.org

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'Qumėshti', kreu i AFI: Qytetarėt tė mos blejnė produkte nė rrugė
Orlando: 12 tė dėnuar nė Itali nuk arrestohen nė Shqipėri
Zef Brozi:Berisha pranoi se lejoi  drogėn,duhej tė ndiqej penalisht
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 17/12/2017, VITI VII- NR.298