Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:45 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi NGA RASHELA SHEHU
09 Nentor 2017 - 19:04 | përditesuar në 20:31
Vitet e gjata tė punės nė Minierėn e Bakrit nė Gjegjan tė Kukėsit, kanė lėnė gjurmė nė mushkėritė e 75 vjeccarit Shaziman Zenelaj. Qė nga korriku i kėtij viti ėshtė shtruar 7 herė nė spitalin Universitar Shefqet Ndroqi nė Tiranė, pasi nevoja pėr oksigjen dhe dhimbjet i janė shtuar edhe mė shumė.

“Kushte tepėr tė vėshtira, lagėshtira, pluhra, pluhra tė mėdha. Kam marrė njė silikozė tė rėnduar dhe tashmė e vuajė kėtė sėmundje, bllokim frymėmarrje dhe tashi ka filluar  edhe dhimbja e mushkėrisė jep dhimbje tė tepėrta deri nė bllokim, po nuk bėra ndonjė ultrakolten ose ndonjė gjė tė vijė nė vete pak. Kam dhimbje tė tepėrta qė mė jep mushkėria tani.Mbi 70% tė bashkėmoshatarėve tė mia kanė ndėrruar jetė, mund tė jenė edhe mė shumė, por po flas pėr ato qė njoh unė”-thotė Zenelaj

Silva Bala, shefja e Shėrbimit tė pneumonisė, tregon nė njė intervistė pėr Report Tv kushtet e punės qė ndikojnė nė rritjen numrit tė pacientėve me kancer nė mushkėri apo sėmundje tė tjera respiratore.

"Kudo qė tė punosh, nė cdo vend ku tė punosh nė industrinė  kimike, nė industrinė  metalurgjike, nėpėr miniera, poe edhe nė industrinė fasone, atje ku prodhohen kėpucė dhe prodhohen  pėlhura apo priten rrobaqepsitė e mėdha, sistemi ajėrues, kondicionet ku punojnė punėtorėt kanė njė rėndėsi shumė tė madhe. Veēojmė qytetet ku ka patur miniera  Kukėsi, Bulqiza, sepse sjellė  pacientė  tė cilėt janė tė prekur nga sėmundje  kronike profesionale silikoza dhe  pėr pos kėsaj vendos dhe sėmundjen e rrugėve respiratore kronike”-shprehet pneumologia, Silva Bala

Po pėr t’u ndeshur me faktorėt e rriskut mjaftojnė grimcat qė thithin shqiptarėt ēdo ditė nėpėrmjet ajrit tė ndotur.

“Gjithmonė kemi akuzuar ndotjen e ambienteve nga karburantet tė cilėsisė sė dobėt dhe nga pėrdorimi i makinave tė vjetėra. Pėr vetė faktin qė nuk bėjnė djegie pėrfundimtare tė atyre karburanteve pėr post kur janė dhe me cilėsi tė dobėt. Tė gjithė kėto clirohen nė ajėrin atmosferik, ju shtohet edhe rritjes sė grimcave tė vogla tė cilat shoqėrojnė ndėrtimet nė Tiranė dhe nė vende tė ndryshme, aq mė tepėr kur kėta faktorė bashkohen me njė duhanpirės”-shton ajo.

Duke krahasuar shifrat e 2015 me tė 2016 ka shtim prej 50 rastesh tė kancerit tė mushkėrisė, e cila sipas pneumologes Bala edhe pse nuk konsiderohet njė rritje e madhe nuk duhet nėnvlerėsuar.

Redaksia Online
N.M/Shqiptarja.com

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Mediu: Pyetja ime pėr Bashėn pse opozita s'ėshtė nė sheshe?
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/11/2017, VITI VII -NR.277