Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:38 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
11 Gusht 2017 - 23:25
Sa duhet të jetë tensioni i gjakut
në bazë të moshës dhe gjinisë
Për të qenë të shëndetshëm, kontrollimi i shtypjes së gjakut është më se i domosdoshëm, pasi shtypja e gjakut mund të çojë deri në vdekje.
 
Në terma të thjeshtë shtypja e cila shkaktohet kur gjaku ushtron presion në muret e enëve të gjakut quhet shtypje e gjakut.
 
Gjatë kontrolleve mjekësore gjithmonë përmendet edhe shtypja e gjakut, sepse është rutinë e cila e determinon elasticitetin e mureve të artereve tona dhe zbulon nëse jemi në rrezik për të pësuar sulm në trup apo në zemër.

Shtypja e gjakut në bazë të moshës që keni
 
Mosha është një nga shkaktarët e shtypjes së gjakut dhe ne duhet të dimë se çfarë niveli të shtypjes së gjakut duhet të kemi në bazë të moshës që kemi.

Nivelet e shtypjes së gjakut dallojnë nga mosha dhe nga gjinia.
 
Te meshkujt
Mbi 20 vjeç: 123/76
 
20-30 vjeç: 126/79
 
30-40 vjeç: 129/81
 
40-50 vjeç: 135/83
 
50-60 vjeç: 142/85
 
Mbi 70 vjeç: 142/80
 
Te femrat
Mbi 20 vjeç: 116/72
 
20-30 vjeç: 120/75
 
30-40 vjet: 137/84
 
40-50 vjeç: 137/84
 
50-60 vjeç: 144/85
 
Mbi 70 vjeç: 159/85
 
Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Zef Brozi:Berisha pranoi se lejoi  drogėn,duhej tė ndiqej penalisht
Balla: Llalla ikėn nė 7 dhjetor Kryeprokurori i ri i pėrkohshėm
Studiuesi Belushi-Ramës: Krijo dikasterin ministerial për arbëreshët
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 10/12/2017, VITI VII- NR.292