Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 06:30 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Shendetesi
08 Gusht 2017 - 00:03 | përditesuar në 00:06
SHBA, nxėnėsi 12-vjeēar pėrpjekje
pėr tė gjetur kurėn e kancerit
Fėmijėt e sotėm janė liderėt e sė nesėrmes. Kultivimi i kuriozitetit te kėta fėmijė mund tė jetė ajo qė do tė kurojė njė ditė sėmundje qė sot janė tė pakurueshme ose dhe t’i parandalojė ato. Atėherė, ēfarė e shtyn dhe e frymėzon njė 12 vjeēar qė tė kėrkojė njė kurė pėr kancerin kur pėrzgjedh njė projekt pėr panairin e shkencės?.
 
Stephen Litt ėshtė si shumė 12 vjeēarė tė tjerė amerikanė. Ai ka njė axhendė tė ngjeshur me sporte, mėsime muzike dhe detyra shtėpie... por interesat e tij jashtėshkollore shkojnė pėrtej tenisit dhe oboes.
 
Kur ishte nė klasė tė parė, Stepheni filloi tė merrte pjesė nė panairet e shkencės. Nė klasėn e gjashtė, ai ishte gati t’i merrte gjėrat seriozisht.
 
“Sapo hyra nė makinė njė ditė, i thashė babit: “Dua qė projektin tim pėr panairin e shkencės ta bėj pėr malarien. Ai mė pa, u kthye nga unė qė isha ulur nė sediljen e pasme dhe tha: “Kjo ėshtė shuuuumė e rrezikshme”! Kėshtu qė mendova “Pse tė mos e bėj pėr kancerin?”. Dhe njihja disa njerėz, miq tė familjes, qė kishin qenė me kancer”.
 

Stephen filloi tė kėrkonte pėr diēka qė ai mund ta pėrdorte nė shtėpi pėr tė simuluar kancerin. Kėrkimet e tij e ēuan te planarianėt, njė lloj krimbi i sheshtė dhe EGCG-nė, njė antioksidant qė gjendet nė ēajin e gjelbėr dhe qė njihet se vret qelizat kanceroze.
 
Planarianėt mund tė rigjenerojnė pjesė tė prera tė trupit tė tyre dhe Stepheni zbuloi se zhytja e krimbave nė EGCG e ngadalėsoi procesin e rigjenerimit.
 
“Duke qenė se projekti i parė shkoi kaq mirė, vendosa tė pėrdorja kancerin dhe tumorin e vėrtetė te planarianėt”.
 
Nė projektin e dytė, grupi qė ai e trajtoi me EGCG nuk u prek nga tumoret.
 
Puna e Stephenit tėrhoqi vėmendjen e medias, ndėrkohė qė ai kishte filluar tashmė tė mendonte pėr fazėn e tretė tė projektit, pėr tė cilėn nevojitej njė laborator i mirėfilltė.
 
“Atij i duhet njė inkubator ku qelizat njerėzore apo tipe tė tjera qelizash kanceroze tė ruhen, qė tė mos vdesin”.
 
Stepheni dhe prindėrit e tij i kėrkuan ndihmė Intitutit Kombėtar tė Kancerit nė Eashington, ku studiuesi Dr. Stanley Lipkoėitz i dha mundėsinė Stephenit tė paraqiste punėn e tij si dhe tė mėsonte pėr punėn e institutit.
 
“Ėshtė e rėndėsishme qė tė udhėheqėsh njerėzit. Interesi i njerėzve pėr shkencėn duhet mbajtur i gjallė. Ėshtė njė nga gjėrat mė themelore qė duhen bėrė”.
 
Dr. Lipkoėitz e sfidoi Stepheni qė tė vazhdonte kėrkimin e tij.
 
“Pyetja e vėrtetė qė kam pėr kėto tė dhėna ėshtė: “Si mund t’i pėrdorėsh kėto tė dhėna pėr njerėzit, si njė mėnyrė pėr tė parandaluar kancerin?”.
 
“Jam shumė i emocionuar. Tani mendoj se mund tė merrem sėrish me kėtė projekt dhe e di mirė se ēfarė mė duhet tė bėj kėsaj radhe”.

 
Me kėshillat e Dr. Lipkoėitzit dhe disa ide tė reja krijuese pėr tė zgjeruar fushėn e kėrkimit, Stepheni po pėrgatitet pėr panairin e radhės./ VOA
 

 
Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
​Balliu:Komisionerėt e PD u shitėn jemi tė hapur pėr bashkėpunim 
Ekskluzive/ Fleckenstein rrėzon raportin e teknikėve tė PD-sė
Intervista/17 vjeēarja shqiptare hap shoqatė bamirėsie online
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/08/2017, Viti VII - NR.198