Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:35 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
13 Shkurt 2018 - 05:50 | përditesuar në 05:59
Si ndikon aktiviteti fizik gjatë
shtatzanisë, ja disa këshilla
Përfitimet e stërvitjes janë të shumëfishta. Ato gjithashtu ju ndihmon për të përgatitur trupin tuaj për punë, duke forcuar muskujt tuaj dhe duke ndërtuar qëndrueshmëri dhe kthyer trupin në formë. Ushtrimet fizike mund të praktikohen edhe nga gratë shtatzëna mirëpo duhet pasur parasysh disa këshilla të cilat po ua paraqesim më poshtë. 

1. Ngadalësoni ato. Ju duhet të ushtroni por pa vënë veten ose fëmijën në rrezik. Kjo do të thotë që ju nuk keni nevojë të hiqni peshë dhe duhet të shmangni aktivitetet që paraqesin rrezik për gjendjen tuaj si çiklizmi, vrapimi, tenisi, etj. Sigurohuni gjithashtu që të mos ushtroni aq shumë sa të lodheni tepër.

2. Mos lejoni që trupi juaj të nxehet shumë. Kjo do të thotë që duhet të shmangni saunat dhe xhakuzit kjo për shkak se nxehtësia e tepërt në trupin tuaj mund të shkaktojë pasoja për ju dhe foshnjës.

3. Shmangni dehidratimin. Pini dy gota të plota me ujë rreth dy orë para se të ushtroni dhe konsumoni lëngje çdo 10 minuta ose më shumë. Kjo jo vetëm që ju mban të hidratuar por edhe ndihmon që të mbani shëndetin e përgjithshëm në kontroll.

Redaksia Online
A.D/shqiptarja.com

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63