Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:45 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
15 Mars 2013 - 13:21
Studimi/Bakteret e gojës
mund të shkaktojnë infarkt
Personat të cilët kanë numër të madh të baktereve në zgavrën e gojës kanë prirje më të madhe për të pësuar infarkt të zemrës.

Pasi kanë krahasuar të dhënat e afro 400 personave, të cilët kishin pësuar sulm në zemër dhe mbi 800 vullnetarëve të shëndoshë që bënin pjesë në grupin e kontrollit, shkencëtarët amerikanë kanë vërtetuar se prania e numrit të madh të baktereve në zgavrën e gojës, është një faktor i madh rreziku për sulmin në zemër.

Te personat të cilët kishin pësuar infarkt në zemër, në zgavrën e gojës më të shpeshta kishin qenë të pranishme bakteret Tannerella forsynthesis dhe Prevotella intermedia.


Shkrimi u publikua në Suplementin Shëndetin, në gazetën Shqiptarja.com(print), 14 mars 2013
(ad.ti/shqiptarja.com)

18 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15