Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:56 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Shendetesi
18 Maj 2013 - 10:04
Studimi, inteligjenca njerėzore
varet nga asimetria e trurit
Studimi vjen nga George Ėashington University. Me rezonanca magnetike live, kėrkuesit kanė matur nivelet e asimetrisė sė trurit tė 72 shimpazeve dhe 73 qėnieve njerėzore. Nėse rritet asimetria e trurit rritet dhe aftėsia intelektive.

Truri njerėzor ka nivele shumė mė tė larta tė asimetrisė sė trurit tė shimpazeve. Njė ndryshim qė mund tė jetė nė bazė tė diversitetit njohės mes njeriut dhe majmunit dhe superioritetit intelektual tė njeriut.

Zbulimi ėshtė i njė grupi kėrkuesish nga George Washington University dhe sapo ėshtė publikuar nė njė artikull nė Proceedings of the Royal Society B.

Sipas kėtij studimi truri njerėzor ėshtė asimetrik strukturalisht dhe funksionalisht, por deri tani asimetria nuk ishte konsideruar nė lidhje me formėn dhe funksionet celebrale tė majmunėve.

Asimetria celebrale nuk ėshtė karakteristikė me pak rėndėsi, por njė element thelbėsor, sepse lejon ēdo hemisferė tė specializohet nė funksione tė caktuara dhe tė veprojė nė mėnyrė efikase nė ndėrveprimin e saj me ambientin dhe shumėllojshmėrinė e situatave qė propozon.

Duke perdorur rezonanca magnetike live, kėrkimi 'Increased morphological asymmetry, evolvability and plasticity in human brain evolution', ka matur nivelet e asimetrisė sė trurit tė 72 shimpazeve nga 6 deri ne 50 vjeē dhe 73 njerėzve nga 18 nė 60 vjeē.

Studimi tregoi se truri i njeriut tregon nivele mėtė larta tė asimetrisė nė krahasim me tė shimpazeve. Karakteristika qė evidentojnė plasticitet mė tė madh tė trurit tė njeriut, tipar evolucionar thelbėsor pėr zhvillimin e aftesive mė tė mėdha njohėse tė njeriut.

Shkrimi u botua nė Suplementin Shėndeti nė gazetėn Shqiptarja.com (print) 16.05.2013

Redaksia Online
(b.m/shqiptarja.com)

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Romani “E penguara”, Kadare intervistė pėr gjermanen “Die Welt”
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 27/07/2017, Viti VII - NR.175