Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:53 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
11 Prill 2013 - 03:10
Studimi, muaji i lindjes
influencon sistemin imunitar
Nga zodiaku dhe sistemi imunitar duket njė hap shumė i madh, por tashmė ideja pėr ndikimin e muajit tė lindjes nė sistemin imunitar tė mmbrojtjes sė trupit, ėshtė objekt i njė ekipi studiuesish britanikė, mes tė tjerash financuar nga “Medical Research Council” dhe nga fondacioni italian i sklerozės multiple, dhe publikuar studimin nė “Jama Neurology”.

Studiuesit gjetėn se zhvillimi i sistemit imunitar tė foshnjave dhe nivelet e vogla tė vitaminės D ndryshojnė nė varėsi tė muajit tė lindjes. Dhe se mė shumė "fat" nga kjo pikėpamje janė fėmijėt e lindur nė nėntor.

RREZIKU I SKLEROZĖS

Hulumtimi, i kryer nga shkencėtarė nė Universitetin Queen Mary, Universiteti i Londrės dhe Universiteti i Oksfordit, siguron njė bazė biologjike se pėrse rreziku i zhvillimit tė sklerozės tė shumėfishtė ndikohet nga muaji i ditėlindjes suaj. Skleroza multiple ėshtė rezultat i njė veprimit tė sistemit imunitar qė dėmton sistemin nervor qendror.

Zhvillimi i sėmundjes ėshtė konsideruar rezultat i njė ndėrveprimi kompleks nė mes gjeneve dhe ambientit. Nė tė kaluarėn, njė numėr studimesh kanė sugjeruar se muaji i lindjes mund tė ndikojnė nė rrezikun e zhvillimit tė sklerozės tė shumėfishtė.

Ky efekt, ėshtė veēanėrisht i dukshėm nė Agli, shpjegojnė ekspertėt, ku kulmi i pacientėve ėshtė shėnuar nė mesin e individėve tė lindur gjatė muajit maj, ndėrsa numri ėshtė mė i vogėl nė mesin e atyre qė kanė ditėlindjen gjatė muajit nėntor.

Sipas studiuesve, nga momenti qė vitamina D formohet nė lėkurė nga ekspozimi nė diell, “efekti i muajit tė lindjes” dėshmon rolin e vitaminės D tė paralindjes nė mundėsinė e rrezikut tė sklerozės multiple.

TĖ DHĖNAT

Nė kėtė studim, janė ekzaminuar mostrat e gjakut tė kordonit tė kėrthizės nga 50 foshnjat e lindura nė Londėr nė nėntor dhe shumė tė tjerėve tė lindur nė maj, nga 2009 nė 2010. Gjaku ėshtė analizuar pėr tė matur nivelet e vitaminės D dhe tė qelizave T autoreaktive.

Qelizat T janė qeliza tė bardha tė gjakut qė luajnė njė rol vendimtar nė pėrgjigjen imunitare tė trupit, janė "ushtarėt" qė identifikojė dhe tė shkatėrrojė agjentėt infektive qė pushtonjnė trupin.

Por qelizat T autoreaktive janė tė afta pėr tė sulmuar edhe qelizat e veta tė trupit, duke shkaktuar sėmundje autoimune, dhe duhet tė eliminohen nga sistemi imun gjatė zhvillimit tė saj. Ky proces i transformimit tė qelizave T ėshtė kryer nga thymus, njė organ qė ėshtė i vendosur nė zgavrėn e kraharorit sipėrm.

REZULTATET

Rezultatet kanė treguar se foshnjat e majit kishin nivele tė konsiderueshme mė tė ulėta tė vitaminės D (rreth 20% mė e ulėt sesa ata qė kanė lindur nė muajin nėntor) dhe nė mėnyrė tė konsiderueshme nivele mė tė larta (rreth dyfish mė shumė) tė qelizave T autoreaktive nė krahasim me tė bebeve tė lindur nė nėntor.

Sipas bashkėautorit, Sreeram Ramagopalan, profesor i Neuroshkencė nė Barts dhe Queen Mary, “duke treguar se muaji i lindjes ka njė ndikim tė matshėm nė zhvillimin e sistemit imunitar nė mitėr, ky studim jep njė shpjegim tė mundshėm biologjik pėr efektet e muajit tė lindjes nė sklerozėn e shumėfishtė".

"Nivelet e larta tė qelizave T autoreaktive mund tė shpjegojnė pse foshnja e lindur nė maj janė nė rrezik tė lartė tė zhvillimit tė sėmundjes”, - vazhdon ai. Pėrveē kėsaj, korrelacioni me vitaminėn D "sugjeron se pikėrisht kjo mund tė jetė motorri i efektit" duke iu referuar analizave tė certifikatave tė lindjes tė pacientėve.

"Ne kemi nevojė pėr studime afatgjata pėr tė vlerėsuar efektin e suplementit tė vitaminės D nė gratė shtatzėna dhe ndikimin e tyre nė zhvillimin e sistemit imunitar dhe rrezikun e sklerozė tė shumėfishtė, por edhe tė sėmundjeve tė tjera autoimune"

(Burimi: Corriere della Sera: http://ėėė.corriere.it/ salute/ pediatria/13_aprile_09/zodiaco-data-nascita-sclerosi_e4852d4c-a05b-11e2-b85a-540f7c490c5.shtml)

Shkrimi u botua sot nė Suplementin Shėndeti nė gazetėn Shqiptarja.com (print) 11.04.2013

Redaksia Online
(b.m/shqiptarja.com)

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16