Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:02 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
10 Nentor 2017 - 17:10 | përditesuar në 17:14
Tė shqetėsuar nga rėnia e flokėve?
Ja ushqimet qė ju ndihmojnė
“Flokėt janė gjysma e bukurisė”, njė shprehje e cila qėndron mė sė miri, e pa dyshim qė humbja e tyre na streson e na shqetėson. Por, ashtu siē edhe pėr shumė gjėra tė tjera, edhe kėtė herė zgjidhja ėshtė tek shqimet.

Prandaj nėse jeni tė shqetėsuara nga rėnia e flokėve, ndryshoni dietėn tuaj dhe gjithēka do tė shkojė mirė.

Ja disa nga ushqimet qė ju duhen pėr forcimin e flokut:

Mjalti: Trajtimi i skalpit tė kokės me mjaltė pėrmirėson pamjen e flokėve tė dobėsuar.

Salmoni: Floku ėshtė fibėr proteinike. Pra, duhen ngrėnė proteina pėr ta mbajtur atė tė fortė. Proteinat janė tė nevojshme edhe pėr tė prodhuar keratinė, njė pėrbėrės kyē i flokut. Salmoni ndihmon nė pėrmirėsimin e shėndetit tė flokėve falė vitaminave dhe acideve yndyrore Omega-3.

Spinaqi: Femrat qė kanė probleme me rėnien e flokėve, kanė edhe nivele tė ulta hekuri dhe vitamine D2. Spinaqi ėshtė i pasur me hekur dhe vitaminė C, qė ndihmon nė thithjen e hekurit. Njė sallatė me spinaq ėshtė perfekt pėr femrat qė kanė rėnie flokėsh.

Arrat dhe farat: Omega-3, Omega-6 dhe antioksidantėt qė pėrmbajnė arrat dhe farat bimore janė shumė tė rėndėsishme pėr shėndetin e flokėve. Konsumi i rregullt i tyre ēon nė ulje tė rėnies sė flokėve.

 

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

 

0 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Mediu: Pyetja ime pėr Bashėn pse opozita s'ėshtė nė sheshe?
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/11/2017, VITI VII -NR.277