Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:31 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
17 Prill 2013 - 22:10
Ushtrimet fizike rregullojnë
dëmtimet që shkakton alkooli
Sipas një studimi të Universitetit të Kolorados, palestra dhe ushtrimet aerobike ndihmojnë për të reduktuar dëmet neurologjike që ka shkaktuar alkooli në trurin e personave që e konsumojnë.

Përdorimi i tepërt i pijeve alkoolike shkakton dëme të mëdha neurologjike si dhe ndikon në plakjen e qelizave.

“Angazhimi në ushtrimin e rregullt aerobik ndihmon në përmirësimin e kujtesës dhe vetë-kontrollit”, tha studiuesi Hollis Karoli.

Gjithashtu ai shtoi se ‘konsumimi afatgjatë i alkoolit shkakton dëmtime nervore’.

Në studim morën pjesë 60 persona të cilët ju nënashtruan skanimeve për të parë nivelin e tyre të konsumimit të alkoolit.

(v.gj/shqiptarja.com)

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'Bashkėqeverisja', Cano:Qytetarėt marrin pėrgjigje brenda 10 ditėve
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16