Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:09 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
12 Shtator 2017 - 17:17
Vëmendje! Si të përmirësoni
shëndetin e zemrës suaj
Një e dhjeta e meshkujve 50-vjeçarë e kanë zemrën e tyre 10 vjet më të vjetër se mosha, duke qenë kështu shumë më të rrezikuar për sulme fatale infarkti ose goditje në tru.

Analiza e kryer nga Shëndeti Publik  në Angli parashikon se 7400 njerëz do të vdesin nga sëmundjet e zemrës, vetëm gjatë këtij muaji.  

Sëmundja e zemrës është shkaku kryesor i vdekjes te meshkujt dhe i dyti te gratë. Shumica e këtyre vdekjeve janë të parandalueshme dhe një e katërta e atyre që rrezikojnë janë nën moshën 75-vjeçare.
 
Si të përmirësoni shëndetin tuaj të zemrës:

Lini duhanin
Jini aktiv
Menaxhoni peshën tuaj
Hani më shumë fibra
Kujdes me yndyrën
Merrni frutat dhe perimet e nevojshme
Bëni kujdes me kripën
Hani peshk
Pini më pak alkool
Lexoni etiketat mbi paketimin e ushqimit dhe pijes
Në bazë të studimit të kryer, rezulton se nëse kjo gjendje pranohet në heshtje, mund të çojë në një sulm vdekjeprurës në zemër. 

Redaksia Online
D.Ç./Shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Pg Shum studim i ri po kte e di dhe bufi
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Shqipėria si Finlanda, modeli i ri i arsimit nga zv.ministrja Shahini
Tre oficerėt, Vasili: Operacioni pėr arrestimin u dekonspirua nga policia
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 25/11/2017, VITI VII- NR.279