Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 07:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Shendetesi
09 Gusht 2017 - 23:43
Vetitë kuruese dhe përfitimet
shëndetësore të qepës
Qepa është një perime e cila rritet lehtësisht në vendin tonë dhe ka shumë përfitime shëndetësore të cilat ndoshta nuk i keni ditur më parë.
 
Specialistët shprehen se kur shkoni për të blerë qepë duhet të zgjidhni ato të formuarat mirë dhe që nuk kanë të çara në pjesën e bishtit.
 
Gjithashtu qepët duhet ti konsumoni nëse i prisni, pasi nëse i lini për disa ditë nga ajo nuk do të përfitoni asgjë.
 
Më poshtë do tju listojmë disa nga përfitimet shëndetësore nga konsumimi i qepës.
 
Ul temperaturën
Kjo metodë e vjetër është një trajtim i pranuar dhe nga mjekët dhe funksionon 100%.

Para se të vishni çorapet vendosni dy feta qepë të prera në shputën e këmbës dhe do të shihni rezultate të mrekullueshme.
 
Largon toksinat nga trupi
Qepët do t’ju ndihmojnë të eleminoni toksinat e dëmshme nga trupi, duke parandaluar krijimin e kacereve të ndryshme, të cilët favorizohen nga toksina e shumta.
 
Zemër e shëndetshme
Qepët përmbajnë squfur, mineral i cili ka veti anti-mpiksëse, i cili ndihmon në parandalimin e grumbullimit të trombociteve të gjakut, shkaku kryesor i atakut në zemër.

Gjithashtu konsumi i rregullt i qepëve ulë edhe kolesterolin në gjak.
 
Parandalon inflamacionin
Qepët ashtu si dhe hudhrat kanë veti anti-inflamatore, duke penguar lëvizjen e qelizave të bardha të gjakut, të cilat janë përgjegjëse për shkaktimin e reaksioneve inflamatore.

Gjithashtu antioksidantët që gjenden tek qepa parandalojnë prodhimin e acideve yndyrore.
 
Qetëson lëkurën e djegur
Në rastet kur keni djegje të lehta mbuloni zonën e prekur me feta qepe plaga do të shërohet shumë shpejt.

Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
​Balliu:Komisionerėt e PD u shitėn jemi tė hapur pėr bashkėpunim 
Ekskluzive/ Fleckenstein rrėzon raportin e teknikėve tė PD-sė
Intervista/17 vjeēarja shqiptare hap shoqatė bamirėsie online
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/08/2017, Viti VII - NR.198