Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:00 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
19 Gusht 2017 - 02:40
Zbuloni disa nga përfitimet e
shëndetit nëse konsumoni kos
Kosi është një nga produktet që përdoret në të gjithë botën dhe mund të të konsumohet ashtu siç është ose si një ëmbëlsirë e ftohtë e përzier me fruta.
 
Ky produkt është shumë ushqyes që prodhohet nga fermentimi natyral i qumështit dhe përpos shijes unike të shijshme, kosi ka përfitime të panumërta.
 
Ndihmon në uljen e hipertensionit
Studimet tregojnë se shtimi i kosit në dietën tuaj ndihmon në uljen e rrezikut të hipertensionit, i cili zakonisht njihet si presion i lartë i gjakut.
 
Gjithashtu ju ndihmon në mbajtjen e trupit në formë dhe parandalon sëmundjet kronike si dhe ndihmon sistemin tuaj të tretjes .
 
Kosi ndihmon në humbjen e peshës
Sipas një studimi të ri për të përshpejtuar humbjen e  peshës dhe procesin e djegies së dhjamit ju duhet të shtoni kos në vaktet tuaja.
 
Kosi ka përmbajtje të lartë të proteinave që ju bën të ndiheni të ngopur për një kohë të gjatë dhe zvogëlon tendencën e të ngrënit shumë.
 
Kalçiumi në kos e rrit procesin e djegies së yndyrës në trup dhe ndihmon në rritjen e shkallës metabolike.
 
Ata që e konsumojnë kosin rregullisht tentojnë të humbasin 80 për qind më shumë yndyrna në stomak, sesa ata që nuk e marin në mënyrë të rregullt.
 
Kosi ndihmon në përmirësimin e lëkurës
Gjithkush dëshiron  një lëkurë të përsosur dhe rrezatuese. Konsumimi ose aplikimi i kosit direkt në fytyrë sjell dobi.
 
Acid laktik ndihmon në heqjen e qelizave të vdekura të lëkurës  dhe redukon shenjat e plakjes sipas studimin të Shoqërisë Dermatologjike të Zelandës së Re.
 
Kosi përmban acid laktik dhe zink që janë të dobishme për heqjen e akneve dhe rinovuar lëkurën.
 
Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

1 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
eli hoxha kosin me sheqer ne mengjes per mua ka qene serum shplan zorret
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Edi Rama: Ligji i Luftės nga Greqia do t'i mbetet historisė
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15