Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
SKEDAT
17 Korrik 2013 - 06:13
Çfarë është formulari A2?
Çfarë është formulari A2?
Formulari A2 është formulari që të gjitha maturantët duhet të plotësojnë për të hyrë në universitet. Ky formular plotësohet sipas parimit meritë - preferencë.

Po parimi meritë – preferencë çfarë është?
Parimi meritë-preferencë është parimi që të gjithë maturantët duhët të ndjekin për plotësimin e formularit A2. Maturantët bëjnë një renditje të degëve më të preferuar nga 1 deri në 10. Ku në degën e parë ai ka më shumë mundësi të fitojë.

Si bëhet plotësimi i këtyrë degëve?
Maturantët gjithmonë duhet të kenë parsysh që të njëjtën degë mos ta përsërisin dy herë në plotësimin e formularit A2. Pasi kjo nuk jep asnjë ndikim pozitiv në qenien fitues apo jo në këtë program studimi. Kjo do të thotë që preferenca merret vetëm një herë në konsideratë nga sistemi informatik.

Kur fillon plotësim i formularit A2?
Plotësimi i formularit A2, sipas përfaqësuesve të MASh fillon në datën 20 korrik.

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/07/2017, Viti VII - NR.172