Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
11 Tetor 2017 - 22:35 | përditesuar në 00:08
'1 ligj 4 putra'  mblidhen 8 mijė
firma nė mbrojtje tė kafshėve 
Nisma “1 ligj  4 putra” qė synon mbledhjen e firmave pėr tė siguruar miratimin nė parlament tė njė projektligji ndaj dhunės sė kafshėve, ėshtė shtrirė nė tė gjitha qytetet kryesore tė vendit. Jonel Kristo, aktivist pėr tė drejtat e kafshėve, sqaron se kjo lėvizje pėrbėn njė pėrgjegjėsi qytetare qė shkon pėrtej dashurisė dhe dhembshurisė pėr kafshėt.

“Ka dy qėllime kjo nismė, e para ėshtė tė mblidhen 20 mijė firma dhe e dyta  pėr tė konsultuar me publikun. Domethėnė dua tė marr dhe mendimin tuaj, kur mė jep firmėn mė jep dhe mendimin se si mund tė zgjidhet kjo ēėshtje. Pavarėsisht se ekspertėt tonė ligjor e kanė bėrė konsultimin, kanė parė ligjin, kanė parė ligjet e shumė vendeve tė tjera”-thotė ai

Deri mė tani janė mbledhur 8000 firma nga vullnetarėt, ndėrsa lėvizja do tė vijojė edhe nė ditėt e tjera.  

“U bė shumė emergjente pėr shkak tė rastit tė fundit, qė ishte njė adoleshentt 14-vjeēar, qė trajtonte njė kafshė tė atillė dhe nuk ėshtė se ėshtė ideja hajde tė bėjmė atė qennt tė shkretė, ėshtė ideja hajde tė ekspozojmė njė ide mė tė madhe se kaq. Domethėnė se me vėrtet fenomeni u ekspozua tek ai rast, por ai tregon shumė mė tepėr se ai rast, tregon shumė mė tepėr pėr ne si shoqėri. Qė nesėr apo pasnesėr mund tė ekspozohen dhe tė shkojnė deri tek njeriu”-vijon mė tej aktivisti Kristo.

Peticioni “Nje ligj, 4 putra” u organizua fill pas kronikės e cila u publikua disa ditė mė parė ku njė fėmijė i moshės 12-13 vjeē masakroi me sopatė qenin e tij. Po tė tjera raste ku kafshėt dhunohen, vriten e braktisen janė ekspozuar shpesh nė media dhe rrjete sociale.

Redaksia Online
N.M/Shqiptarja.com

4 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Populli Kafshet endacake(qente) duhen zhdukur nga rruget e qyteteve,mjaft me me mbetjet e tyre, me lehjet vend e pa vend, me trembjet e femijeve,te moshuareve.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42