Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
13 Shtator 2017 - 08:02 | përditesuar në 08:27
660 trashėgimtarėt qė duhet tė
plotėsojnė dokumentat
Ministria e Financave ka publikuar listėn me 660 trashėgimtarėt tė cilėt kanė mungesė tė dokumentacionit nė dosjet e tyre. Lista e mėpshtme ėshtė ripublikuar nga Financat, tė cilat kėrkojnė nga trashgimtarėtq ė pėrfitojnė kėstin e parė dhe tė dytė qė tė kontrollojnė dosjet pasi kanė mungesė dokumentacioni.

Nė disa raste mungon numri I llogarisė bankare, ndėrkohė qė nė njė pjesė tė dosjeve mungon prokura apo certifikata tė ndryshme. 

“Tė gjithė trashėgimtarėt e ish tė dėnuarit duhet tė sigurohen pranė bankės nė tė cilėn kanė hapur llogarinė, qė llogaria e tyre ėshtė aktive. Nė rast se llogaria nuk ėshtė aktive, shuma e dėmshpėrblimit kthehet mbrapsht nė buxhet duke sjellė vonesa dhe ndėrlikime tė panevojshme. Kur kemi ndryshim tė identitetit, Emėr/Mbiemėr, apo nė rastet kur nė certifikatė ndryshon emri ose mbiemri, qoftė edhe me njė gėrmė tė vetme nė krahasim me dėshminė e trashėgimisė apo prokurės, kartės sė identitetit dhe ēdo dokumenti tjetėr tė nevojshėm, duhet medoemos qė nė tė gjitha dokumentet emrat tė jenė tė njėjtė me atė qė ėshtė shkruar nė certifikatėn e lėshuar nga gjendja civile.

Nė raste se ka transkriptime tė gabuara gjatė kohės nga njė certifikatė e njė periudhe tė caktuar, atėherė kėto ndryshime duhet tė pasqyrohen brenda formatit tė certifikatės apo edhe tė njė vėrtetimi tė veēantė tė lėshuar nga zyra e gjendjes civile. Nė rastet e ekzekutimeve kapitale pa gjyq, ėshtė i domosdoshėm njė vendim fakti gjykate qė vėrteton vdekjen, plus njė certifikatė negative tė lėshuar nga zyra e gjendjes civile. Nė rastet kur pėr arsye tė njohura nė gjendjen civile nuk ekzistojnė dokumente tė periudhės pėrkatėse dhe ky fakt vėrtetohet nga gjendja civile, i interesuari ėshtė i detyruar tė bėj njė gjyq fakti, tė cilin edhe nė kėtė rast si nė pikėn mė lart, duhet ta shoqėrojė me njė certifikatė negative”, - thotė Ministria e Financave.


(Lista e trashėgimtarėve qė kanė mungesė nė dokumentacion)

Redaksia Online
e.m/Shqiptarja.com

4 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Anisa Kjo eshte nje forme e mire komunikimi por mbi te gjitha eshte dhe nje vemendje e madhe dhe pergjegjesi qe u jepet ketyre njerezve.
avatar
Anonim
gerti shume vleresime jeni duke zbatuar ligjin plotessiht duke punuar intensivisht per kompesimin e kesaj kategorie qe deri dje perplasej dere me dere pa marre asnje pergjigje bravo per impenjimin maksimal
avatar
Anonim
klodi Bravo me te vertete po beni nje pune te mire me kete kategori jeni duke i shperndare me disipline gjithcka eq u takon me te drejte ish te perndjekurve eshte pozitiive qe tani te pakten nuk po sorollaten me si dikur.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/02/2018, VITI VIII- NR.43