Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:03 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale Kristi Gongo
10 Janar 2018 - 18:23 | përditesuar në 19:05
Alarmi i Binos: Shqiptarėt po
zhdukin shqiponjėn nė alpe
Pas 20 viteve Shqipėria rrezikon tė mos quhet mė vendi i shqiponjave, pasi ato janė nė sulmin e vetė shqipėtarėve.

Nga 200 ēifte shqiponjash ditėt e sotme kanė mbetur mė pak se 100. Banorė tė zonave malore, ku shqiponjat kanė foletė, i vrasin apo i kapin tė gjalla qė mė pas ti shesin tė balsamosura pėr zbukurim lokalesh. Ky fenomen u ka bėrė pėrshtypje edhe mediave tė huaja, pasi vetėm pak ditė mė parė nėj media franceze ka treguar se si kėto shqiponja vriten dhe shiten mė pas nė rrugė deri nė 70 mijė lekė. 

Djali qė i shet thotė se “i kam vra dhe do i balsamos dhe me kėto do tė zbukuroj lokalin, kėshtu qė do tė kem mė shumė klientė”. 

Studiuesi i mjedisit qė ka ndjekur nga afėr kėtė fenomen, Taulant Bino tregon pėr Report Tv se ky shpend po shkon drejt asgjėsimit duke nėnvizuar pėrgjegjėsit dhe shkaqet qė po ēojnė nė zhdukjen e kėtij shpendi. 

Nė vitet 90 mendohej qė Shqipėria kishte rreth 100, 200 ēifte shqiponjash, tė shpėrndara anė e kėnd vendit. Nė ēdo majė tė malit shpeshherė shikonim shqiponja nė atė kohė, ndėrsa sot nė vlerėsimet e kryera duket se numri i ēifteve ėshtė pėrgjysmuar, 50 deri nė 100. Nė qoftė se habitatet dėmtohen nė njė formė tė tillė, nė qoftė se shpendėt pėrndiqen pėr tu vrarė, pėr tu balsamosur, pėr tu kapur e burgosur apo edhe pėr tu shitur, duket qė fare shpejt nė 20 vitet e ardhshme ne mund mos kemi mė shqiponja nė natyrė qė tė fluturojnė tė lira dhe krenare”, ngre shqetėsimin studiuesi i mjedisit Taulant Bino.

Por si mund tė parandalohet zhdukja e shqiponjave? 

"Sot mė e lehtė tė shikosh shpendin kombėtarė ėshtė tė shkosh nė restorant, sesa ta shikosh nė natyrė. Kjo gjė ėshtė e turpshme, nuk duhet pranuar. Ne duhet tė bėjmė kujdes nė ruajtjen e habitateve dhe nga ana tjetėr ne duhet tė ndalojmė kėto format e reklamimit tė shpendėve tė balsamosura ose shpendėve tė ngordhur qė do tė thotė tė kryhen kontrolle nė restorante apo edhe mėnyra tė tjera qė janė propozuar tashmė edhe nga OJF-t pėr tė reduktuar kėtė mentalitet dhe numrin e shpendėve tė balsamosur qė ne i paraqesim nė to. Pėrveē kėsaj ėshtė edhe ēėshtja e helmimit qė duhet atakuar dhe duhet ngacmuar”,pėrgjigjet Taulant Bino.

Shqipėria nisi tė quhet vendi i shqiponjave nė shekullin XI nga historianėt e Bizantit, prej maleve dhe sot 10 shekuj mė vonė Shqipėria ėshtė nė humbje tė simbolit tė saj, shqiponjės. Nėse nuk duam qė shqiponjėn ta shohim vetėm nė flamur por nė alpet shqiptare, duhet tė ndalim kėtė fenomen.

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

10 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
njeri Qeveria tė nxjerrė njė ligj tjeter pėrveē atij tė mbrojtjes sė Shqiponjės. Tė donohet me gjobė tė lartė dhe paralajmėrim pėr heqje license lokalit qė ekspozon Shqiponjėn apo kafshė tė tjera tė ballcamosura. Ndersa individet qe i kapin ti fusin ne burg.
avatar
Anonim
Albanians Zbukurojn shpellart shpellat o ju vraft Zoti shketerrut Shqiperin.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15