Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:24 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
09 Janar 2018 - 18:54 | përditesuar në 19:17
Berat, rruga e shkatėrruar
bllokon banorėt e 5 fshatrave
Berat-Janė 5 fshatra nė qarkun e Beratit tė cilat ndodhen vetėm 15 kilometra larg qytetit tė Beratit, por rruga qė i lidh kėto fshatra me qytetin e Beratit nuk ka parė kurrė investim dhe e bėn tė vėshtirė qarkullimin pėr lėvizjet e pėrditshme.

Fshatra: Malinat, Zhitom, Qorraj dhe Teman, ku 400 familje vuajnė pasojat e gjendjes sė keqe tė rrugės. Kjo zonė ėshtė njė nga mė tė pasurat nė bashkinė e Beratit pėr prodhimin e frutave dhe ullinjve, por vetėm njė pjesė e tyre arrijnė me mjaft vėshtirėsi nė treg.

I vetmi mjet i transportit qė qarkullon nė kėto fshatra ėshtė njė mikrobus, i cili shpesh prishet si pasojė e gropave tė mėdha, ndėrsa banorėt detyrohen tė ecin nė kėmbė. E njėjta situatė ka ndodhur dhe kėtė fillim jave ku banorėt, pėrfshi dhe nxėnėsit e shkollave kanė udhėtuar njė orė rrugė nė kėmbė.

“400 familje kalojnė nė kėtė rrugė, i bėjmė thirrje qeverisė nuk duam as bukė as punė duam vetėm rrugėn,” tha njė banor.

“U prish autobusi dhe fėmijėn me ēfarė ta marr nė shtėpi nė kėmbė, djali na sėmuret dhe ka raste qė e biem nė krah, nė spital ikim nė kėmbė,” shpjegoi nėna e njė nxėnėsi.

“Kėrkojmė vetėm rrugėn nuk kėrkojmė asnjė gjė tjetėr, prodhimi na bllokohet dhe prishet pėr shkak tė mungesės sė rrugės,” tha njė zonjė.

 

 

 

Si nė shumė raste tė tjera edhe kėtė herė Bashkia e Berati arsyetohet se nuk ka fonde tė mjaftueshme pėr tė ndėrhyrė nė pėrmirėsimin e infrastrukturės rrugore. Banorėt shprehen se nė kohė zgjedhjes premtimet janė tė shumta, por pas tyre nuk duket mė njeri.

 

Redaksia Online
Xh.F/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Bledi Fshatrat e Beratit penalizohen nga e djathta se votojne majtas dhe nga Ps se i ka vota te sigurta! Fshatra si Konesbalta qe rrethohen nga industria e asfaltit, e kane rrugen cope cope! Qeveria ta kontrolloj pushtetin vendor qe nuk eshte i afte te qeverise!!!!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 25/02/2018, VITI VIII- NR.45