Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:19 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
12 Shtator 2017 - 16:42 | përditesuar në 19:18
Bulqizė,vuajti burgjet e diktaturės,ish
mėsuesi 74-vjeēar jeton nė skamje
Ish mėsuesi Ferit Gogushi, tashmė 74 vjeē, pa asnjė mundėsi pėr tė pasur njė jetė normale si tė tjerėt.
 
Gogushi ishte mėsues nė zonen e Veqishtin te poshtėm, nė Bulqize, por njė i afėrm i tij i mbylli jetėn pėrgjithmon.
 
Sipas ish-mėsuesit, ai jetonte nė njė zonė kufitare me Maqedonin dhe i afėrmi e kishte spiunuar se Feriti (mėsuesi) do tė arratisej drejtė Jugosllavisė, pėr kėtė ai u denua dhe u fut nė burg.
 
Pas arrestimit, mesuesi Ferit Gogushi kaloi ne gjendje te rende psikologjike dhe u shtrua nė spitalin e Elbasanit.

“Pasi mbarova shkollėn nė Shkodėr u futa nė punė si mėsues nė fshatin tim. Atje vazhdova tė punojė njė pjesė nė fshatra tė tjera njė pjesė nė Bulqizė, deri sa erdha koha qė dola nė pension. Gjatė kėsaj kohe mua mė spiunuan se duke qenė se jam nė buzė tė kufirit, mė spiunuan se doja tė kaloja kufirin dhe mė futėn nė burg. Gjatė hetuesisė dhe vizitave tė mjekut mė nxorrėn tė papėrgjegjshėm. Nė Tiranė nė spitalin e burgut, atje doktorrėt mė dhanė kėtė diagnozė dhe pastaj mė liruan.
Marr 150 mijė lekė tė vjetra pension dhe kam gjashtė fėmijė.”
, tregon mėsues Gogushi.
 
Jeta e Ferit Gogushit tashme eshte e rrenuar krejtesisht, ai u martua nė moshė relativisht tė madhe dhe fėmijtė e tija janė nė moshė mjaft tė vogėl. Siē mund ta shihni edhe nga pamjet, nė shtėpi mungojnė shumė orendi shtepiake.

Muret, dyert, dritaret, tavanet dhe dyshemeja jane ne gjendje krejtesisht te pa banueshme pėr te jetuar aty. Mėsues Gogushi jeton me 8 pjestar tė familjes me 15 mije lekė tė pensionit.
 
“Nuk mundem me 150 mijė tė jetoj. Ēfarė tė bėj tė blej bukė, apo tė blej rroba pėr fėmijėt tani qė vjen dimri e do tė shkojnė edhe nė shkollė. Nuk kam as lekė pėr ti blerė librat. Nėse do mund ti rregulloj me ato pesė lekė qė marr mirė, nėse jo do marrin libra tė vjetėr”, thotė Gogushi
 
Dhimbja mė e madhe e tij ėshtė pamundėsi pėr tė shkolluar fėmijtė tė cilėt e kanė tė pamundur tė ndjekin mėsimet me kushte nė tė cilat jetojnė, pasi nuk kanė as veshmbathje dhe librat e tyre janė tė vjetra ēka i demotivojnė kur shohin bashkmoshatarėt mė libra tė rinjė.


Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
ai Spiuni sot do jete antari i partise Demokratike, dhe duhet te jete i presekutuar si shum spiune te tjere qe aderojne ne ate parti,dhe parate e ketij mesuesi fukara i merr kushriri itij qe e spiunoj,ku eshte krimineli Berisha qe i do shum te presekutuarit qe nuk ju dha vec nje demshperblim per 12 vite qe ishte ne krye te shtetit.qe i la ket shtrese ne mjerim e fukarallik e duke pasuruar disa spiun e disa hajduter ordiner .
avatar
Anonim
oli kujan politikant qe menojn per te persekutuarit po kto jan po kto dun ti perqafojsh
avatar
Anonim
Tahipi Gjynaf ather thon pse ikin shqiptaret
avatar
Anonim
RREFUGJATET PO RILINDJA E TEPSIS ĒFAR PO BON PER KETO FUKAREJ
avatar
Anonim
Merjeme Si te lidhemi me z. Gogushi per nje ndihme modeste. Ju falemnderit.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63