Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:12 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
11 Shkurt 2018 - 09:06 | përditesuar në 09:16
Fadil Kepi: Mosha e daljes nė
pension sipas rasteve tė veēanta
Pensioni social,kushtet pėr ta pėrfituar
Si ēdo tė premte edhe kėtė javė njė nga ekspertėt mė tė mirė tė problematikave tė pensioneve, Fadil Kepi ka qenė nė Report Tv, ora 19.00 nė emisionin “Kėndi i ekspertit”, nėn moderimin e gazetares Valbona Mhilli. Eksperti Fadil Kepi i ėshtė pėrgjigjur pyetje tė qytetarėve duke i orientuar pėr zgjidhjen e problematikave.

Kėtė herė ai ka sqaruar mė sė shumti problematikat qė kanė tė bėjmė me moshėn e daljes nė pension dhe dokumentacionin pėrkatės qė i nevojiten kategorive specifike, sipas pyetjeve qė i janė drejtuar nga qytetarėt si “live” nėpėrmjet telefonit gjatė kohės sė emisionit nė Report TV, ashtu edhe nėpėrmjet letrave qė kanė mbėrritur nė redaksi.

Na shkruan njė zotėri nga Kamza: “Nėna ime, mė 16 shkurt 2018 mbush moshėn 70 vjeēe. Ajo nuk ka punuar asnjėherė, por ka marrė pension nga babai im (burri i saj) prej 5.600 lekėsh tė reja nė muaj. Kur do ta fitojė pensionin social?”.
Nė datėn 16 shkurt, ditėn qė ajo plotėson moshėn 70 vjeēe, ka tė drejtė tė marrė pension social. Pensioni social ėshtė 7.068 lekė tė reja nė muaj. 5.600 lekė tė reja i merr nga bashkėshorti (meqė ai ka ndėrruar jetė) pra, merr pension familjar. Atėherė do tė marrė shtesė 7.068 lekė tė reja pensionin social, heqim 5.600 lekė tė reja, rreth 1.300 lekė tė reja shtesė nė muaj. Kur rriten pensionet, me pėrqindjet qė cakton qeveria, rriten edhe pensionet sociale.

Nuk ka nevojė tė bėjė dokumente shtesė por, djali i saj, qė ditėn e hėnė, me librezėn e pensionit qė ajo merr nga bashkėshorti, do tė shkojė nė Agjencinė e Sigurimeve Shoqėrore nė Kamėz. Do tė bėjė njė kėrkesė pėr pension social dhe nga data 16 shkurt 2018, nėna e tij do tė marrė pensionin social, por jo tė dy pensionet. Pensioni familjar i hiqet se ėshtė mė i ulėt dhe do tė marrė pensionin social.

Telefonoj nga Tirana. Mamaja ime ka dalė nė pension nė vitin 1991. Qė atėherė e deri tani pensioni i saj nuk ėshtė rritur nė bazė tė rritjeve qė janė bėrė pėr pensionet. Koleget e saj, qė kanė dalė nė pension mė vonė se mamaja ime, edhe sanitarja, marrin pension mė tė lartė edhe pse e kanė pasur rrogėn mė tė ulėt.
Mamaja juaj, sivjet mbush 27 vjet qė merr pension. Tė dhėnat nuk i ke tė sakta. Pensionet mė vendin tonė, nga qershori i vitit 1991 deri mė 3 shkurt tė vitit 2017, janė rritur ēdo vit pėr 660.000 pensionistė, me pėrqindje tė ndryshme, sipas mundėsive financiare qė ka shteti. Nė buxhetin e vitit 2018, i cili u miratua para pak ditėve, ėshtė parashikuar qė edhe gjatė kėtij viti do tė ketė rritje ose indeksim pensionesh me vendim qeverie. 

Nuk mund tė bėsh krahasime qė pastruesja merr pension mė tė lartė se nėna juaj. Pastruesja mund tė ketė 35 vjet punė, kurse mamaja juaj deri nė vitin 1991 mund tė ketė pasur mė pak vite pune. Ka raste kur personat, tė cilėt nuk kanė 15 vjet punė, ēfarėdo funksioni qė tė kenė pasur, nuk marrin fare pension, pavarėsisht nga mosha.

Dhe ata qė plotėsojnė moshėn sivjet, femrat 60 vjeēe e 8 muaj dhe meshkujt 65 vjeē, dhe kanė nėn 15 vjet punė, nuk marrin pension. Do tė marrin kur tė mbushin moshėn 70 vjeē pensionin social, qė ėshtė 7.068 lekė tė reja nė muaj. Unė ju sugjeroj qė me librezėn e pensionit tė nėnės suaj tė shkoni nė Drejtorinė Rajonale tė Sigurimeve Shoqėrore tė Tiranės, takoni drejtorin, z. Leonard Kuēi. Kam bindjen e plotė se do t’jua nxjerrė tė gjitha rritjet e pensioneve sipas vendimeve tė qeverisė.

Njė person qė mbush 70 vjeē dhe ka punuar qoftė nė kooperativė, qoftė nė punė shtetėrore, pėrfiton pension social apo duhet tė jetojė i vetėm?
Ēdo njeri qė mbush moshėn 70 vjeē, me kusht qė tė banojė nė vendin tonė 5 vitet e fundit, pavarėsisht se me kė banon nė shtėpi, pėrfiton pension social. Mund tė ketė pension familjar qė ėshtė mė i ulėt se pensioni social ose nuk ka pėrfituar fare pension deri nė moshėn 70 vjeē. Tė nderuar qytetarė, kur ju afron mosha e pensionit bėni llogaritė e punės suaj. Nėse s’mundeni, shkoni te sigurimet shoqėrore, qė tė sqaroheni.

Telefonoj nga Vlora. Jam V.H. 59 vjeēe. Ju kam dėrguar edhe njė letėr.
Letrėn tuaj e kam kėtu dhe e kam lexuar. Ju zonjė do tė dilni nė pension nė moshėn 61 vjeēe, nė vitin 2020. Pėr pension tė plotė do t’ju kėrkohen 37 vjet punė. Quhet si vite pune edhe periudha qė keni marrė pensionin e invaliditetit tė pjesshėm ose tė plotė. Kur tė dilni nė pension, dosjen e pensionit tė invaliditetit e kanė sigurimet shoqėrore. Nė vitin 2020 ju do tė merrni pension pleqėrie ose pension invaliditeti, shumėn qė do tė dalė mė e lartė. 

Kėtė shumė do ta llogarisin punonjėset e sigurimeve shoqėrore tė Vlorės. 3.300 lekėt e reja qė merr nga Bashkia do t’i shtohen shumės sė pensionit qė do tė dalė. Pastaj nuk do tė dalėsh mė nė Komisionin Mjekėsor tė Caktimit tė Aftėsisė pėr Punė, por do tė quhesh invalide e pėrhershme. Barnat mjekėsore tė rimbursueshme do t’i marrėsh falas.

Jam njė qytetar nga Cėrriku. Mė 6 dhjetor tė vitit 1983, kam qenė 26 vjeē dhe jam internuar pa vendim. Koha e vuajtjes nė internimit njihet si vjetėrsi pensioni?
Ka njė ligj nr. 7514, datė 30 shtator 1991, qė thotė: “Periudha e internimeve dhe e dėbimeve politike quhet vjetėrsi pune nga mosha 15 vjeē e lart”. Pėr tė vėrtetuar qė ke qenė i internuar do tė shkosh nė Ministrinė e Brendshme dhe do tė marrėsh njė dokument zyrtar. Kur tė mbushėsh moshėn e pensionit, krahas librezės sė punės, krahas vėrtetimit qė ke qenė ushtar do tė dėrgosh edhe vėrtetimin qė ke qenė i internuar.

Na shkruan njė zotėri, inxhinier nafte Foto Vangjeli, qė jeton nė Selanik: “Jam i datėlindjes 19 janar 1954. Nė Shqipėri kam punuar 18 vjet, nė profesionin tim. Kam 17 vjet qė punoj i siguruar nė Greqi. Cilat janė kushtet pėr tė pėrfituar pension nė Shqipėri dhe a bashkohen vitet e punės nė tė dy vendet? Po statusin e naftėtarit e pėrfitoj?”.
Zotėria do tė dalė nė pension 65 vjeē, vitin tjetėr, mė 19 janar 2019. Pėr pension tė plotė do t’i kėrkohen 36 vjet e 8 muaj punė. Ai ka 18 vjet, gati gjysmėn, me vitet e punės qė ka i takon tė marrė gjysmėn e pensionit. Nė rast se dėshiron tė marrė mė shumė pension, pėrpara se tė plotėsojė moshėn e pensionit, pra pėrpara 19 janarit tė vitit qė vjen, ka tė drejtė qė tė bėjė sigurime vullnetare. 

Kur tė vijė nė Shqipėri mund tė paraqitet nė Agjencinė e Sigurimeve Shoqėrore nė Tiranė, se nė Tiranė banon, dhe mund tė bėjė sigurime vullnetare. Pėr njė vit duhet tė paguajė 62.208 lekė tė rinj dhe pensioni i shtohet rreth 2,7%. Ai ka punuar edhe nė Greqi. Atje do tė marrė pension sipas legjislacionit grek sepse ka punuar i siguruar. Aktualisht nuk mblidhen vitet e punės nė Shqipėri me ato nė Greqi.

Flas nga Fieri. Kam punuar 18 vjet naftėtar dhe pastaj kam dalė nė KEMP. E fitoj statusin e naftėtarit?
Me ligjin 8/2017, tė datės 2 shkurt 2017, qė ėshtė miratuar ligji pėr statusin e naftėtarit, thuhet: “Burrat qė kanė punuar nė naftė do tė dalin nė pension sipas statusit tė naftėtarit kur plotėsojnė tre kushte: mosha 60 vjeē, tė kenė 30 vjet punė, nga tė cilat 20 vjet nė naftė”. Ti ke 18 vjet. Nuk pėrfiton nga statusi i naftėtarit. Sqarime mė tė hollėsishme mund tė marrėsh nė Drejtorinė Rajonale tė Sigurimeve Shoqėrore nė Fier ose pranė Ministrisė sė Industrisė dhe Energjetikės. 

Ėshtė krijuar njė komision pėr statusin e naftėtarit, i cili pėrbėhet nga 5 veta specialistė, inxhinierė qė e njohin mirė kėtė sektor. Ti nuk mbetesh pa pension, por nuk merr nga statusi i naftėtarit. Do tė dalėsh nė pension 65 vjeē. Ndėrsa gratė qė kanė punuar nė naftė dalin nė pension 55 vjeēe, kur i plotėsojnė kushtet pėr statusin. Duhet tė kenė gjithsej 25 vjet punė, pėrfshirė edhe arsimin e lartė, pėrfshirė edhe asistencėn, pėrfshirė edhe raportet mjekėsore kur kanė qenė sėmurė pse lejen e lindjes. Nga kėto vite pune, 15 vjet duhet t’i kenė nė naftė. Edhe pranė ndėrmarrjeve tė naftės ku keni punuar mund tė merrni sqarime mė tė hollėsishme.

Telefonoj nga njė fshat i Tiranės. Kam qenė minator nė Valias, ku kam punuar 15 vjet. Sigurimet Shoqėrore nė Kamėz mė thonė se nuk e pėrfitoj pensionin dhe se duhet tė bėj njė kėrkesė pėr gjyq, se do tė dalėsh 65 vjeē. Unė di qė ėshtė miratuar njė ligj ku thuhet se minatorėt dalin 55 vjeē nė pension. Njė gjyq e kam fituar. Dua njė sqarim: unė marr pension tė plotė si minator apo pension tė pjesshėm?
Minatorėt e nėntokės aktualisht, me njė ligj tė veēantė tė Kuvendit tė Shqipėrisė, me nr. 150/2014, qė ka hyrė nė fuqi mė 15 dhjetor tė vitit 2014, dalin nė pension tė plotė kur plotėsojnė tre kushte: mosha 55 vjeē, tė kenė gjithsej 30 vjet punė tė punuar nė Shqipėri nga mosha 16 vjeē, dhe nga kėta 30 vjet, 12 vjet e 6 muaj tė kenė punuar nė minierė nėn tokė. 

Nėse ke fituar vendimin e gjykatės, nuk ka asnjė punė me Agjencinė e Sigurimeve Shoqėrore nė Kamėz sepse atje nuk caktohen pensione. Atje janė tė detyruar tė t’i pranojnė dokumentet dhe pėr tė caktuar pensionin tėnd do t’ia ēojnė Drejtorisė Rajonale tė Sigurimeve Shoqėrore nė Tiranė. Nė qoftė se atje nuk jua pranojnė dokumentet, ju lutem, ēdo tė mėrkurė pret vetė Drejtori i Sigurimeve Shoqėrore tė Tiranės.

Tė nderuar qytetarė, Instituti i Sigurimeve Shoqėrore, pėr t’ju ardhur nė ndihmė pensionistėve qė duhet tė dorėzojnė dokumentet e pensionit, ka ngritur disa agjenci, nė Kamėz, te Shkolla e Bashkuar nė Tiranė, te rruga “Myslym Shyri” dhe nė Kombinat. Por ka edhe nė Vorė e nė Fushė-Krujė. Kėto agjenci nuk caktojnė pensione, por pranojnė dokumentet. Janė tė detyruara kėto agjenci qė tė pranojnė dokumentet dhe t’ia dėrgojnė Drejtorisė Rajonale tė Sigurimeve Shoqėrore. Pėrgjigjja vjen nga Drejtori i Sigurimeve Shoqėrore.

Gruaja ime ka dalė nė pension qė prej njė viti. Ka punuar 21 vjet nė naftė dhe 6 vjet i ka nė njė ndėrmarrje tjetėr. E pėrfiton statusin e naftėtarit?
Jo ēdo person qė ka punuar nė naftė e merr statusin e naftėtarit. Ligji 8/2017, nė nenin 2, i ka tė pėrcaktuara se cilat janė profesionet qė kanė punuar nė naftė. Ju do tė shkoni nė ndėrmarrjet ku ka punuar gruaja juaj. Ligjin e kanė. Ėshtė publikuar edhe nė internet. Aty janė tė gjitha profesionet qė pėrfitojnė statusin e naftėtarit.

Njė emigrant nga Shėngjergji i Tiranės, por qė banon nė Itali, na shkruan: “Mė 10 shkurt tė kėtij viti plotėsoj moshėn 57 vjeē. Nė Shqipėri kam punuar 31 vjet, nga kėto 12 vjet e 7 muaj nėntokė nė minierėn e Krrabės. Kur e pėrfitoj pensionin? Cilat janė procedurat qė duhet tė ndjek dhe a mund tė vazhdoj punėn kėtu nė Itali?”.
Zotėria kishte mundėsi tė merrte pension si minator i nėntokės qė nė moshėn 55 vjeē, para 2 vitesh. Dokumentet duhet t’ia dėrgojė Agjencisė sė Sigurimeve Shoqėrore nė Tiranė, me anėn e njė tė afėrmi. Statusi i minatorit, ende s’ėshtė miratuar. Ėshtė njė kompetencė e Kuvendit tė Shqipėrisė. Pensioni si minator i nėntokės i takon sepse moshėn e ka plotėsuar, po ashtu edhe vjetėrsinė e punės dhe sasinė e viteve tė punės nėn tokė. 

Por duhet tė jetė i saktė nė dokumentet qė do tė dorėzojė: fotokopjen e kartės sė identitetit, vėrtetimin e kohės sė ushtrisė, librezėn e punės ku vėrtetohen vitet e punės dhe ato tė nėntokės. Pensionin do ta marrė jo nga mosha 55 vjeē qė i takon minatorėve, por nga dita e dorėzimit tė dokumenteve nė Agjencinė e Sigurimeve Shoqėrore. Nė Shqipėri do tė marrė pensionin qė i takon si minator i nėntokės. Sa herė qė tė rriten pensionet nė vendin tonė edhe ai do tė pėrfitojė shtesė. Nė Itali do tė marrė pension sipas legjislacionit italian.

Jam njė qytetar nga zona e Lunxhėrisė, rrethi i Gjirokastrės. Bashkėshortja ime ka mbushur moshėn 60 vjeē e 1 muaj. Nė sistem ėshtė ngatėrruar njė germė e mbiemrit. Kėtė problem unė nuk e zgjidha dot kėtu nė Gjirokastėr. I lutem ekspertit tė mė thotė se si duhet tė veproj.
Ky ėshtė problem qė zgjidhet. Gratė nė pėrgjithėsi kanė dy mbiemra. Kur fillojnė punė kanė mbiemrin e vajzėrisė dhe kur martohen, sipas aktit tė martesės, marrin mbiemrin e burrit. Pra, ėshtė njė person me dy mbiemra dhe jo dy persona tė ndryshėm. 

Nė kartėn e identitetit ėshtė hequr emri i babait. Atėherė nė Drejtorinė Rajonale tė Sigurimeve Shoqėrore bėhet njė krahasim midis certifikatės sė gjendjes familjare dhe midis certifikatės sė lindjes. Edhe pėr kartėn e identitetit nga libri themeltar i gjendjes civile merren tė dhėnat. Dhe kėshtu mund tė gjendet njė zgjidhje. Nė rast se kjo zgjidhje nuk gjendet me mirėkuptim, atėherė do t’i drejtohesh Institutit tė Sigurimeve Shoqėrore.

Punonjėsit e Sigurimeve Shoqėrore duhet tė jenė tė kujdesshėm. Persona me tė njėjtin emėr e mbiemėr ka shumė, por nuk kanė lindur nė tė njėjtėn datė, emrat e prindėrve nuk i kanė njėlloj. Nė Gjirokastėr kanė mbetur pak banorė sepse shumica ka emigruar, kėshtu qė banorėt e njohin njėri-tjetrin. Pensionistėt duhen ndihmuar e jo penguar.

d.c./shqiptarja.com

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Erik Jepini ketij burri nje medalje mirenjohje per sherbimet e tij te ēmuara ne fushen qe mbulon. S’ka ngel rrembythje ne kete vend me kontribute pak me teper se zero per kombin qe ka marre vleresime, ndersa zoteria ka mbi 30 vjet qe u sherben i palodhur shqiptareve ne problemet dhe paqartesite qe kane me ligjin e punes dhe sigurimeve shoqerore dhe s’kam degjuar te marre ndonje dekorate apo titull vleresimi.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63