Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 09:47 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
12 Janar 2018 - 17:46 | përditesuar në 18:05
Fier, 11 persona jetojnė nė shtėpi
balte, familjarėt kėrkojnė ndihmė 
11 anėtarė tė njė familjeje nė Petovė tė Fierit jeton nė kushte tė mjerueshme brenda njė shtėpie tė ndėrtuar me baltė e kallama. Report TV ishte nė banesėn e Milajet Gremaj, ku pamjet sjellin varfėrinė ekstreme, ndėrsa  dėshmitė e familjarėve sjellin apelin pėr ndihmė.

Kjo qė po shihni ėshtė njė shtėpi. Ajo ndodhet nė Petovė tė Fierit dhe nė tė jetojnė jo pak, por 11 anėtarė tė njė familjeje.

Ėshtė ndėrtuar 70 vjet mė parė me kallama dhe baltė, nė tė banojnė sot dy vėllezėr, sė bashku me nėnėn dhe fėmijėt e dy ēifteve. Ēdo ditė e mė shumė, kjo banesė, pėrveēse njė dėshmi mjerimi, ėshtė njė rrezik pėr jetėn e 11 anėtarėve tė kėsaj familjeje.

Kamera e Report TV ka hyrė nė njėrėn nga dhomat e kėsaj ngrehine qė banorėt e quajnė shtėpi, brenda sė cilės jeton njė nga familjet. Brenda saj jeton njė prej dy vėllezėrve, Milajet Gremaj.  Ai ka tre fėmijė dhe sė bashku me gruan jetojnė nė njė dhome ku tavani i saj ėshtė gati tė bjerė duke rrezikuar pesė pjesėtarėt e kėsaj familjeje.

E njėjta situatė ėshtė dhe nė familjen e vėllait tjetėr me 6 vetė ku me ta jeton dhe nėna e tyre Minushja.

 “Ne jemi me njė dhomė pesė vetė, bukėn nuk e hamė dot, nuk mund tė punojmė dot sepse jemi tė sėmurė, vetėm burri punon. Ai na ushqen ne, pesė veta nė njė familje, dy fėmijė i kam nė shkollė, librat nuk ua kam blerė dot, nuk kisha para, kanė vetėm gjysmat”, sqaron situatėn Gėzime Gremaj.

Kryefamiljari Milajet Gremaj “Shtėpia po mė bie, ėshtė 70 vjet e vjetėr, jam pa punė dhe ndihmė nuk kam pasur. Ushqehem me nga njė ditė punė, nėse nuk punojmė marrim borxh ushqimet nė dyqan”.

Fėmijėt po kėrkojnė rroba, nuk kemi me ēfarė ti blejmė. Shteti nuk ēanė kokėn fare” thotė Minushe Gremaj, e moshuara e familjes.

Lagėshtia e pranishme nė ēdo cep tė shtėpisė dhe varfėria qė ka pllakosur brenda saj japin alarmin e njė ndėrhyrje urgjente,  pėrndryshe nesėr do tė jetė vonė. 

Redaksia Online
A.Gj/Shqiptarja.com

9 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
linz sigurisht dhe shteti duhet te Jet pergjegjes po dhe njerezit duhet te lujn se po ti vihesh me mundim ne nje cerek shekulli e ben nje shtepi modeste.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15