Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 06:30 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Sociale NGA RASHELA SHEHU
09 Gusht 2017 - 18:59 | përditesuar në 14:37
Foshnja rrezikon jetėn nėse
nuk operohet, prindėrit: Ndihmė
Mjekėt:Rast urgjent pėr ndėrhyrje jashtė
Foshnja e familjes Mimini, i lindur 2 ditė mė parė nė maternitetin “Koēo Gliozheni” nė Tiranė, ka probleme serioze nė zemėr.

Mungesa e njė ene gjaku, qė ēon gjakun pėr ta pastruar nga zemra nė mushkėri, vendos nė rrezik jetėn e tij.  

Antoneta dhe Arjani Mimini, prindėrit e foshnjes 2 ditėshe, rrėfejnė mes dhimbjes dhe forcės ēastet e para kur u njohėn me problemin e tė birit.

“U bėmė gati pėr ta nxjerrė nga spitali sapo tė plotėsonim kartelėn vjen doktoresha e sheh fėmijėn qė nuk ishte nė rregull. Shpejt mė tha se tė pret ambulanca poshtė  . Zbritėm e ēuam tek QSUT. Doktori i bėri eko mė shpjegoi se fėmija ėshtė nė gjendje tė rėndė” shprehet babai foshnjes.

Deri tani gjendja e foshnjes po mbahet nėn kontroll pėrmes ilaēit Prostagladinė revervė, pasi njė ilaē i tillė nuk gjendet nė Shqipėri.
 
“Kėrkuam ndihmė nga njerėz tė afėrt,nuk e gjenim dot, na ndihmoi doktoresha. Ai medikamenti ėshtė sa pėr ta mbajtur gjallė jo pėr ta shpėtuar”, shton Arjani.

 Albert Koja, mjek nė QSUT, kontaktuar nga Report Tv sqaron se ėshtė urgjente nevoja pėr tė ndėrhyrė me operacione ndihmėse, e pėr kėtė foshnja duhet nisur menjėherė jashtė vendit. Vendosja e njė unaze ose stende duhet bėrė qė nė ditėt e para tė jetės sė tij.

E pėr prindėrit e foshnjės 2 ditėshe, lufta me kohėn e bėn gjendjen edhe mė tė rėndė.
 
“Gjendja ėshtė alarmante. Arjan mė tha bėj ē’ėshtė e mundur pėr tė ikur qė kėtu se kėto operacione nuk bėhen kėtu, varet nga foca e tij sa mund tė zgjasė” thotė babai foshnjes me lot nė sy.

I kontaktuar nga Report Tv, Romeo Zegali qė mban detyrėn e marrdhėnieve me jashtė nė Ministrinė e Shėndetėsisė, u shpreh se Ministria po kontakton vazhdimisht me Ministrinė e Shėndetėsisė nė Turqi, spitalet dhe institucionet diplomatike jashtė vendit.

E ndėrsa familjarėt po nxitojnė pėr pėrmbushjen nė kohė tė dokumentave, problemi financiar vėshtirėson pozitėn e familjes Mimini, pasi shuma fillestare e ndėrhyrjes varion nga 17 deri 20 000 euro. 

Familja Mimini ka hapur njė llogari bankare qė kushdo qė mundet tė ndihmojė pėr tė shpetuar jetėn e foshnjes sė vogėl.

"Unė kėrkoj qė tė mė ndihmoni qė ta nxjerr jashtė djalin. Dua tė mnė ndihmoni, djali pa aparaturėn nuk mund tė jetėojė. Kam nevojė pėr ndihmė,' shprehte nėna bebes teksa lotėt i kanė pushtuar sytė.

Redaksia Online
e.m/Shqiptarja.com
 

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
​Balliu:Komisionerėt e PD u shitėn jemi tė hapur pėr bashkėpunim 
Ekskluzive/ Fleckenstein rrėzon raportin e teknikėve tė PD-sė
Intervista/17 vjeēarja shqiptare hap shoqatė bamirėsie online
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/08/2017, Viti VII - NR.198