Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:35 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
13 Shkurt 2018 - 16:00 | përditesuar në 16:58
Foto/60 familje rome hyjnė nė
shtėpitė e reja nė Shkozė
Veliaj falenderon qeverinė dhe ambasadorin italian
Pėr 60 familje tė komunitetit rom nė Shkozė ėndrra e tė pasurit njė shtėpi tė re, tė ngrohtė, ku mund tė rrisin fėmijėt e tyre, ėshtė bėrė realitet. Deri para pak ditėsh, kėto familje jetonin nė kushte aspak dinjitoze, kurse sot, falė projektit “New House - New Life” i financuar nga Bashkia e Tiranės dhe IADSA, kanė njė banesė tė re.

Pas shtėpive tė reja pėr 60 familjet rome nė Lanabregas, tė cilat u shpėrndanė muajin e kaluar nga Bashkia e Tiranės, dhe 60 familjeve tė tjera tė po kėtij komuniteti qė morėn sot shtėpitė nė Shkozė, Tirana ėshtė qyteti i parė qė i jep zgjidhje tė qėndrueshme strehimit tė kėsaj shtrese tė shoqėrisė. Kryetari i Bashkisė sė Tiranės, Erion Veliaj, ministri i Financave, Arben Ahmetaj, ministrja e Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu dhe ambasadori i Italisė nė Tiranė, Alberto Cutillo, ishin sot nė shtėpinė e Yllit dhe Netės, pėr t’i uruar ata pėr banesėn e re.

Jemi shumė tė lumtur qė kemi arritur diēka, e cila ka qenė gangrenė pėr qytetin tonė pėr vite tė tėra. Nė 27 vjet mund tė jenė bėrė 270 kronika vetėm pėr kėtė komunitet. Por, sot e them me krenari se jemi qyteti ose kryeqyteti i vetėm nė Europė, qė nuk ka njė komunitet rom qė jeton nė njė lagje me tenda nė territorin e qytetit. Ta arrish kėtė nė njė vend si Shqipėria, do tė thotė se kemi shumė dinjitet. S’do tė thotė tė jesh i pasur pėr tė pasur dinjitet, do tė thotė qė tė vendossh tė gjithė energjinė e donatorėve dhe qeverisė pėr tė arritur diēka tė bukur”, u shpreh kryebashkiaku Veliaj.

Ai theksoi se ky projekt krijon njė model funksional dhe efikas jo vetėm pėr strehim, por edhe pėr integrimin e plotė tė kėtyre komuniteteve dhe garantimin e kushteve mė tė mira tė jetesės. “Jam shumė i lumtur qė jemi sot te shtėpia e Yllit dhe Netės, ėshtė vetėm njė nga ēiftet e 60 familjeve tė komunitetit rom qė janė sistemuar nė banesat e reja nė Shkozė. Nė fakt, janė 60 familje, por gjithsej bėhen 280 banorė, ku shumica mė e madhe janė engjėjt e vegjėl, ēunat dhe gocat e bukur dhe shumė tė zgjuar me mėsime, tė komunitetit tė Shkozės”, tha Veliaj, duke nėnvizuar se ky projekt i ka dhėnė shumė kėnaqėsi dhe emocion, sepse i jep zgjidhje njė problemi tė mbartur prej vitesh nė Tiranė, pėr njė nga shtresat mė tė vuajtura tė shoqėrisė tonė.

Pėr ndėrtimin e kėtyre banesave, kryebashkiaku i Tiranės shprehu mirėnjohje tė veēantė pėr qeverinė dhe ambasadorin italian, qė bėnė tė mundur kurorėzimin me sukses tė njė bashkėpunimi tė nisur vetėm njė vit mė parė. “Sot kemi arritur realisht diēka tė bukur, ndaj sė pari dua tė falenderoj ambasadorin e Italisė. Mė nė fund, njė donator qė nuk  financon konferenca, seminare, raporte, ekspertė dhe trajnime pėr romėt. Kur mendoj se sa miliona euro janė shpenzuar nė Shqipėri, vetėm pėr t’u marrė me ēėshtjen e romėve, mund t’i kishim bėrė kėto shtėpi nja 50 herė. Por, kėsaj here kishim njė donator dinjitoz, i cili tha: - Ēfarė ju duhet pėr romėt nė Tiranė qė ta zgjidhim problemin? Ju duhen banesat, po! Urdhėroni lekėt, bėni banesat, e tė jetojnė njerėzit tamam, se sa tė vazhdojmė tė bėjmė konferenca nė hotele me 5 yje!”, tha Veliaj.

Ambasadori Italian nė Shqipėri, Alberto Cutillo, theksoi se: “Ėshtė bukur tė shohėsh kėto buzėqeshje dhe kėta fėmijė, qė tashmė kanė njė shtėpi tė bukur dhe duhet tė vazhdojnė tė shkojnė nė shkollė, tė bėhen qytetarė jo vetėm shqiptarė, por edhe europianė, tė realizojnė ėndrrat e tyre nė Europė dhe nė botė”.

Arben Ahmetaj, ministėr i Financave dhe Ekonomisė, u shpreh i emocionuar qė nga projekte tė tilla  pėrfituesit realė janė familjet nė nevojė. Ai falenderoi kryebashkiakun Veliaj pėr pėrkushtimin e treguar nė kėto projekte sociale. “Unė jam shumė i emocionuar qė njė projekt social ka fytyra tė vėrteta, familje tė vėrteta, qė pėrfitojnė nga kujdesi i qeverisė shqiptare, qeverisė italiane, nga vėmendja e Bashkisė sė Tiranės. Desha tė falenderoj edhe kryetarin e bashkisė pėr kėtė dashuri shumė tė prekshme, qė e shoh nė tė gjitha projektet sociale dhe realisht tė falenderoj. Janė realisht fonde tė shpenzuara me shumė dashuri”, u shpreh Ahmetaj.

Edhe ministrja e Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, vlerėsoi angazhimin e Bashkisė sė Tiranės qė brenda njė kohe tė shkurtėr mundėsoi strehimin e familjeve tė komunitetit rom, duke siguruar jo vetėm njė strehė, por edhe ofrimin e shėrbimeve publike pėr ta. “Para 1 muaji ishim nė Lanabregas dhe tani kėtu nė Shkozė, teksa shikojmė tė sistemuara nė kushte dhe standarde shumė tė mira, 120 familje pjesėtare tė komunitetit rom, rreth 500 banorė. Kėtu nė Shkozė jeni sistemuar me tė gjitha kushtet dhe jeni afėr gjithė shėrbimeve publike, shkollės, kopshtit, qendrave sociale”, tha Manastirliu, teksa shtoi se ky model i suksesshėm i aplikuar nga Bashkia e Tiranės duhet tė ndiqet edhe nga bashkitė e tjera.

Projekti “New House - New Life” u realizua pėrmes marrėveshjes sė nėnshkruar midis Bashkisė sė Tiranės dhe IADSA, pėr rehabilitimin e vendbanimeve tė komunitetit rom nė Shkozė dhe qė kishte pėr qėllim krijimin e njė qendre tė re banimi, nė territorin e quajtur si "ish Kombinati i Autotraktorėve", truall nė pronėsi tė Bashkisė sė Tiranės. Pėrmes kėtij projekti u bė i mundur instalimi i 60 strukturave, banesa njė-katėshe, me hapėsira nė pėrputhje me numrin e anėtarėve tė familjeve, me standarde pėr jetesė tė pėrshtatshme dhe komoditet.

Ndėrkohė, tė gjitha familjet pėrfituese rome nė shkėmbim tė pėrdorimit pa pagesė tė banesės kanė detyrimin tė pėrmbushin nė mėnyrė tė vazhdueshme detyrime, qė lidhen me mosshfrytėzimin ekonomik, tė marrin masat dhe tė sigurojnė regjistrimin e fėmijės nė shkollė dhe ndjekjen e rregullt tė programit mėsimor, tė sigurojnė trajtimin shėndetėsor tė fėmijėve, kur ėshtė i nevojshėm. Gjithashtu, kėto familje duhet tė marrin masat pėr tė regjistruar nė Zyrėn e Gjendjes Civile fėmijėt e porsalindur dhe tė pranojnė punėsimin nga Zyra e Punės.

s.k/Shqiptarja.com

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Latif YMERI Ne fillim vitet '70 te shekullit te kaluar, ne Morave te Beratit, qeveria e asaje kohe, ngriti nje fshat te tere, me gabele (rome i thone sot), dhe i futi te gjithe me detyrim ne shtepi te reja, si sot Erion Veliaj. Dhe ngriten nje kenge me vargjet, TE RROJE ENVERI, TE RROJE PARTIA, MBASI NA BERI ME SHTEPIJA.
avatar
Anonim
Labi100% Shume mire beni.... per te varferit qe vuajne per buken e gojes qe jetojne ne zona te thella te malesive tona i lini ne meshire te fatit. ..Po mire i thone ata jane te varfer dhe nuk ankohen sepse e dine qe zeri nuk u degjohemi. ..romet jane "pasuri" kombetare" i kan "dhene " ketij vendi..Po mire i thone....rron shqiponja (shqiptaret ) ne maj te malit, rroni dhe miza (romet) ne bythe te kalit..
avatar
Anonim
Ermal Turp te kesh per keto fjale qe nxjerr nga goja. Lab jam dhe une, por me neverite me kete koment. Shqiptaret e kane me te lehte te viktimizohen se sa te punojne dhe krijojne mireqenie. Ata fshataret e zonave te thella sikur 1 dhi, 1 dele dhe 1 pule te kishin shtuar ne vit, sot pas 27 vjetesh do kishin minimumi nje ferme te vogel, por u pelqen te justifikohen dhe presin qe shteti t'u gjuaj para'. Pune kamarier s'duan, tek fasonet jo e jo, vec pune zyre dhe te mirepaguar. Ku eshte pare keshtu?
avatar
Anonim
Labi100% I bene petullat me uje zotrote (ermal) "nga nje pule cdo vite dhe do kishin pulari sot thua ti ." Ti po ma neverit me shume mor zoteri kur thua se dashkan pune neper zyra...un nuk jetoj ne Shqiperi po me sa duket e njoh me mire nga ty gjendjen ...Po pse keta qe marin shtepi falas ēfare i japin shoqerise. .jane edhe taksat e mia aty sepse ajo bashkia mer edhe fonde nga qeverria..une keshtu i bej llogarite nuk I bej petullat me uje si ty..
avatar
Anonim
al o labi po ky eshte kryetar i tirones e jo i zonave qe thua ti.ke te drejte po dihet qe per reklama ja vlen afer qytetit e jo ne zonat ethella.por te pakten ky ketu dicka po e ben...ose ndoshta me shum se dicka se po mer cmime ne europe per punen qe po ben.dihet qe ka gjatoshin qe e perkrah po shum gjera i ka bere e po ben
avatar
Anonim
aa tipike si getot qe u krijuan ne france dhe ne Napoli I mbledhin ne nje vend bashk kte komunitet dhe tani jane bere vatra te krimit dhe as policia nuk hyn dot aty ,, shembull I keq qe I mbledhin te gjith bashk
avatar
Anonim
mhill paloka se mos u jepni banesa te varferve autokton qe vazhdojne te pagujne uje drita e taksa dhe sdalin m e vjedh kapak pusetash bicikleta ushqime rroba neper tregje etj..........
avatar
Anonim
Ermal Te varferit i kane mundesite per te ecur perpara, por vec justifikohen. S'i diferencon kush, s'i poshteron, s'i gjuan, s'u thote njeri plac me goje, ndersa keta te shkretet gjithe jeten i kane vuajtur ne kurriz keto poshterime. Dhe sa fonde te alokuara nga BE per ta (perfshire dhe ndertimin e banesave) ua kemi vjedhur ne "raca supreme". T'i gezojne shtepite me shpirt dhe mos harroni se po s'ndryshuat kendveshtrimin per ta, njesoj si ata do na shoh dhe trajtoje bota ne shqiptaret "arjane".
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63