Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:29 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
03 Tetor 2017 - 18:30 | përditesuar në 18:58
Gjatė  njė inspektimi nė Elbasan,ku ka nisur aksioni pėr prishjen e ndėrtesave pranė spitaleve, ministrja e Shėndetėsisė  Manastirliu foli edhe pėr fushatėn sensibilizuese tė muajit tetor e cila i dedikohet tė gjitha grave qė tė ndėrgjegjėsohen nė luftėn kundėr kancerit tė gjirit.

E pyetur se ēfarė do ofrojė Ministria pėr gratė e diagnostikuara me kancer gjiri,  Ministrja u shpreh se shumė shpejt  nė tė gjithė vendin do tė ketė mamografė lėvizės . E tė gjitha poliklinikat e qendrat spitalore do tė jenė tė hapura edhe pasdite pėr tė ofruar shėrbimin e mamografisė.

“Ministria nė plan tė parė ka pėr detyrė tė ngrejė nivelin ndėrgjegjėuse tė gjitha grave. Mamografėt lėvizės qė janė nė pronėsi tė ministrisė  do tė jenė sipas njė kalendari qė shumė shpejt do ta shpallim nė faqen ėeb tė Ministrisė. Nė tė gjitha poliklinikat  dhe qendrat spitalore qė kanė mamografi do tė jenė tė hapura edhe pasdite pėr tė ofruar kėtė shėrbim” u shpreh ministrja.
 
Muaji Tetor ėshtė njė muaj ndėrkombėtar dedikuar kancerit tė gjirit.

“Shqiptarja.com” prej disa vitesh bėhet pjesė e fushatės sensibilizuese pėr informimin e grave shqiptare pėr kėtė sėmundje tė rėndė qė nėse zbulohet nė kohė mund tė mos jetė vdekjeprurėse.

Edhe kėtė vit  'Shqiptarja.com" i ėshtė bashkuar fushatės sensibilizuese dhe nismės sociale duke i ftuar tė gjitha vajzat dhe nėnat qė tė gjejnė kohė pėr tė parandaluar kancerin e gjirit dhe tė mitrės.

Redaksia Online
e.m/Shqiptarja.com

 

19 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'Qumėshti', kreu i AFI: Qytetarėt tė mos blejnė produkte nė rrugė
Orlando: 12 tė dėnuar nė Itali nuk arrestohen nė Shqipėri
Zef Brozi:Berisha pranoi se lejoi  drogėn,duhej tė ndiqej penalisht
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 17/12/2017, VITI VII- NR.298