Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale DRIĒIM ĒAKA
11 Tetor 2017 - 07:42 | përditesuar në 09:42
Gati vendimi, ja sa do rriten
pagat e mėsuesve, tabelat
Ministria e Arsimit ka gati skemėn se si do tė rriten pagat pėr mėsuesit. Rrija prej 40% e premtuar nga Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla, do tė bėhet brenda disa viteve. Burime nga MASR bėjnė me dije se rritja e pagave pėr tė gjithė mėsuesit do tė bėhet me kategorizim.

Fillimisht pagat do tė rriten deri nė muajin prill 2018. Burimet sqarojnė se ēdo vit do tė bėhet rritje e pagave tė mėsuesve derisa tė arrihet nė shifrėn 40% mė shumė, brenda mandatit 4-vjeēar tė qeverisė. Kjo do tė thotė se pagat pėr mėsuesit e arsimit tė ulėt nga 38 mijė pritet tė jenė 53 mijė e 200 lekė tė reja. Ndėrkohė pėr mėsuesit e ciklit 9-vjeēar pagat pritet tė rriten me 17 mijė lekė. Nga 43.000 qė janė sot, pagat pėr kėtė kategori mėsuesish pritet tė bėhen rreth 60 mijė lekė.

Rritja mė e madhe do tė bėhet pėr mėsuesit e shkollave tė mesme. Sot paga e tyre mesatare ėshtė rreth 55 mijė lekė dhe rritja do tė jetė 22 mijė lekė. Pas disa rritjeve qė do tė bėjė Ministria e Arsimit, paga pėr mėsuesit e shkollave tė mesme, pritet tė shkojė rreth 77 mijė lekė.

Rritja e parė
Rritja e parė pėr pagat e mėsuesve pritet tė miratohet nga qeveria deri nė muajin dhjetor 2017 dhe mbetet pėr tu parė se kur do ti shtrijė efektet financjare. Do tė jetė Ministria e Arsimit qė do bėjė propozimin pėr pagat e mėsuesve, ndėrkohė Ministria e Financave pritet tė saktėsojė me shifra sa do tė jenė pėrfitimet.

Ministrja Nikolla
“Do tė mundėsojmė nxjerrjen nga niveli i dobėt i rreth 2200 mėsuesve nė tė gjithė Shqipėrinė, ashtu sikurse do tė ndėrtojmė njė sistem tė ri tė kualifikimit. Pa dyshim mėsuesit duhen mbėshtetur me pagėn. Ne jemi angazhuar tė rrisim deri nė 40% pagėn e tyre. Mėsuesit duhen mbėshtetur me mėnyrėn sesi formohen dhe si edukohen nė fakultetet e edukimit”,-  u shpreh Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla nė ditėn ndėrkombėtare tė mėsuesit nė 5 tetor.

Sa rriten pagat mesatare

Mėsues nė ciklin e ulėt

Ishte                Bėhet

38.000 lekė     53.200 lekė

Mėsues nė ciklin 9-vjeēar

Ishte                Bėhet
43.000 lekė     60.000 lekė

Mėsues nė shkollat e mesme

Ishte                Bėhet

55.000 lekė     77.000 lekė

 

 

4 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Mėsues Kur tė tregojnė vreshtin e madh merr shportėn e vogėl- thotė populli.
avatar
Anonim
Blerimi Shume mire do te beni. E meritojne pasi po edukojne brezat per sfidat qe do te kene neser ne jete. Ju lumte dhe suksese.
avatar
Anonim
Artani Ju lumte per kete rritje pagash per mesuesit. Nga ato fillon gjithcka dhe patjeter qe duhet te kene nje rroge te mire. Kjo do I bente ato qe te jene me te perkushtuar ne punen qe bejne
avatar
Anonim
ada normalisht te diskutosh per rritje rrogash qe ne shtator-tetor do te thote qe ekonomia eshte stabel dhe kjo eshte nje arritje per mendimin tim.
avatar
Anonim
arta eshte nje lajm shume i mire per te gjithe mesuesit.ato duhet te jene prioritet pasi kane ne dore te arsimimin e te rinjve
avatar
Anonim
erda nje lajm shume i mire :) perfitojne dhe prinderit e mi, bravo
avatar
Anonim
olsen Lajm fantastik dhe nje super angazhim i financave dhe qeverise ne teresi per marrjen e vendimit kaq te mire per rrogat, nje lajm shume i gezueshem per arsimtaret, mendoj se eshet marre vendimi i duhur per kete kategori.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42