Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 23:11 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
10 Nentor 2017 - 16:53 | përditesuar në 17:08
Integrimi i romėve, Manastirliu:
Qeveria fond 32 milionė euro
Qeveria ka vėnė nė dispozicion njė fond prej 32 milion eurosh pėr zbatimin e planit kombėtar tė veprimit pėr Integrimin e Romėve me fokus tė veēantė nė punėsimin dhe strehimin e tyre.

Kėshtu u shpreh  Ministria e Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, gjatė Konferencės Rajonale pėr Plotėsimin e Mangėsive Buxhetore nė Politikat e Integrimit tė Romėve e mbajtur nė Tiranė. Manastirliu u shpreh se mbulimi i shpenzimeve ėshtė 55% nga fondet e buxhetit tė shtetit dhe 45% nga fondet e donatoirėve.

“Qeveria e Shqipėrisė ka vėnėn nė dispozicion afro 32 milionė euro pėr vėnien nė zbatim tė kėtij plani, por ndėrkohė buxheti qė do tė kėrkohet tė mbulohet nga donatorėt ėshtė pėrllogaritur rreth 25 milionė euro. Romėt dhe egjiptianėt do tė pėrfitojnė nga programet e strehimit social jo mė pak se 5% tė vendeve nga ēdo program, ēdo vit, parashikuar kjo nga pr/ligji, qė sė shpejti do tė shkojė nė Kuvend pėr miratim”, tha Manastirliu.

Ministrja Manastirliu teksa foli edhe pėr nxitjen e punėsimit dhe ofrimin e shėrbimit shėndetėsor.

“Vetėm pėr nxitjen e punėsimit, qeveria shqiptare i ka pesėfishuar fondet gjatė tre viteve tė fundit, duke arritur njė shifėr prej 3.6 milionė euro dhe kjo ka shkuar paralel me rritjen e numrit tė pėrfituesve prej kėtyre programeve, i cili ėshtė katėrfishuar.  Vetėm vitin e fundit kemi mundėsuar shėrbimin pa pagesė pėr afro 26 mijė romė dhe egjiptianė, falė politikės sė qeverisė shqiptare pėr vizitat falas”, shtoi mė tej ministrja.

Ministja Ogerta Manastirliu tha se gjatė vitit 2016 janė 187 familje rome dhe egjyptiane kanė pėrfituar nga grante tė vogla pėr pėrmirėsimin e kushteve tė banimit, ndėrsa 450 punėkėrkues rom dhe egjyptian u pėrfshinė nė programet pėr punėsim.

d.c./shqiptarja.com

 

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
:-) katunari 32 milion € ? Ndajani keto euro per fryme dhe do behet cdo rom milioner sepse ne shqiperi mund te jene rreth 10000 rom gjithsej.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Mediu: Pyetja ime pėr Bashėn pse opozita s'ėshtė nė sheshe?
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/11/2017, VITI VII -NR.277