Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:35 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
12 Shkurt 2018 - 13:00 | përditesuar në 07:42
Ish tė pėrndjekurit, vitet e
burgut do njihen si vite pune
Njė vit burg do njihet si dy vite punė
Vitet e burgut do tė njihen edhe si vite pune pėr llogaritjen e pensionit nga Instituti i Sigurimeve Shoqėrore. Nė njė bashkėbisedimin me njė grup tė pėrndjekurish politikė qė kanė punuar nė minierė, Ministri i Financave Arben Ahmetaj tha se ligji do tė ndryshojė, duke bėrė kėshtu qė vjetėrsia e punės dhe sigurimet e ish tė pėrndjekurėve tė njihet automatikisht.

Sipas ministrit do tė ketė po ashtu njohje tė viteve tė burgut me vite pune nė raportin njė me dy, pra, njė vit burg do tė njihet si dy vite pune, duke thjeshtėzuar edhe procedurėn e dokumenteve. “Do tė thotė qė vitet e burgut qė ju fatkeqėsisht keni bėrė, minatorėt drejt pėr sė drejt, si dy vite punė nė bazė tė ligjit, por qė ju tė mos jeni tė detyruar mė tė merrni atė letėr, po t’u njihet automatikisht.

Dhe, kryenministri mė kėrkoi mua si ministri pėrgjegjės pėr sigurimet shoqėrore, qė tė ndryshoj ligjin menjėherė dhe ta bėj tė thjeshtė nė mėnyrė qė ju tė mos keni mė probleme, dhe unė t’ju informoj qė me kėrkesė tė kryeminsitrit unė kam bėrė gati ndryshimin e ligjit, i cili do tė vijė nė qeveri besoj pėr 10 ditė dhe pėr njė muaj do tė kalojė nė parlament, dhe ju s’do tė keni mė asnjė pengesė.

Pra, me atė ndryshim qė unė po i bėj ligjit me kėrkesė tė kryeministri hiqet detyrimi pėr vėrtetim nga ana juaj, por merret automatikisht, njė vit burg dy vite punė pėr pensionin. Sipas ministrit janė 264 vetė qė pėrfitojnė nga ndryshimi i kėtij ligjit. Ahmetaj bisedoi me njė grup ish tė pėrndjekurish nė Platformėn e Bashkėqeverisjes me Njerėzit.

Procedura
Arben Ahmetaj tha se do tė ketė edhe lethtėsim tė procedurave. “Arsyeja e vonesave nė bazė tė ligjit 7514 pėr pafajėsinė dhe rehabilitimin e ish tė dėnuarve politikė nga regjimi komunist, ju kėrkon tė merrni njė dokument nė ministrinė e Drejtėsisė dhe tė Brendshme nė njė komision qė duhej tė ishte ngritur nė njė nga kėto institucione. Pasi kryeministri e gjykoi gjithė procedurėn e konsideroi procedurėn si tė lodhshme pėr ju dhe kėrkoi qė drejt pėr sė drejti tė thjeshtėzohet”, - tha Ahmetaj.

264 ish tė burgosur politik bėnė punėn e minatorit gjatė viteve qė vuanin dėnimin. Me ardhjen e demokracisė, ata shpresuan se ato vite punė do t’u njiheshin dhe do tė pėrfitonin njė pension. Por institucionet shtetėrore i kėrkonin njė document, qė vėrtetonte pretendimin e tyre. Dhe ėshtė pikuėrisht mungesa e kėtij vėrtetimi, qė i ka sorrollatur prej vitesh kėta ish tė burgosur politikė qė kanė punuar nė minierė.

d.c./shqiptarja.com

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Dembeli Te ishin te persekutuar hallall por keta jane hajdute dhe matrapaz.
avatar
Anonim
Populli Bravo Qeveri vetem per te perndjekurit paci faqen e zeze
avatar
Anonim
Beni Edhe per ata qe kane vjedhur pula do njifet si vjetersi
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63