Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:42 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale LIMOS DIDANI
07 Tetor 2017 - 12:57 | përditesuar në 13:03
Konispol, banorėt e Mursisė
protestė pėr mbylljen e shkollės
Fshati Mursi nė Sarandė, prej disa ditėsh ėshtė nė protesta pėr mbrojtjen e shkollės 9 – vjecare. Shkak ėshtė bėrė njė njoftim ende jo zyrtar i mbėrritur nė ambientet e kėsaj shkolle nė territorin e bashkisė Konispol, qė bėn tė ditur se shkolla e Mursisė do tė mbyllet sė shpejti. Kjo ka nxitur reagimin e banorėve tė cilėt kėrkojnė me ēdo kusht tė ndalojnė mbylljen e shkollės si e vetmja mundėsi pėr tė parandaluar analfabetizmin ne fshat. Nė kuadėr tė kėtyre zhvillimeve pėrfaqėsues tė bashkisė Konispol , u takuan me qindra banore tė cilėt erdhėn edhe nga emigracioni pėr kėtė zhvillim.

“Ngulim kėmbė qė shkolla tė mos mbyllet sepse nuk duhet tė mbyllet. Nxėnėsit janė 50, gjė qė ėshtė e konsiderueshme  pėr njė fshatė me 650 banorė permanent dhe e dyta kėtu duhet tė hapet shkollė jo tė mbyllet. Duhet tė hapet shkollė profesionale. Shkolla nuk duhet mbyllur, ku do shkojnė ata fėmijė 5 fėmijė, do shkojnė nė Xharrė? Me se do i ēojmė? ”, shprehen banorėt.

Kryetari i bashkisė Konispol, Shuaip Beqiri duke folur para banorėve tė zonės, premtoi se do tė ndihmojė qė shkolla e Mursisė tė mos mbyllet, madje do ti kėrkojė qeverise tė ndėrtojė njė shkollė profesionale bujqėsore nė kėtė zonė.

“Ne nė pėrvjetorin e shkollės me pėrfaqėsuesin e Kryeministrit i cili ishte kėtu, i kam kėrkuar publikisht tė hapet shkollė profesionale nė Murlsi. Ne tė gjithė sė bashku duke kėrkuar mbėshtetjen tuaj si komunitet nė tė gjithė Njėsinė, ėshtė qė tė punohet qė kjo shkollė tė mbahet dhe kėta fėmijė mos tė shkojnė me fugon pėr interes tė kujtdo qoftė nė Livadhja, qoftė nė Ksamil”, ėshtė shprehur kreu i bashkisė sė Konispolit, Shuaip Beqiri.

Fshati Mursi ,ka njė shkollė 9 vjeēare qe daton e hapur qe prej 100 vitesh. Ky fshat ngelet ndėr mė tė populluarit nė jug tė Shqipėrisė e favorizuar kjo nga industria e agrumeve dhe bujqėsisė.

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

8 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/02/2018, VITI VIII- NR.41