Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
10 Gusht 2017 - 13:17 | përditesuar në 13:29
Kukės, Task- Forca e ujit pret
180 lidhje tė paligjshme
Banorėt e pėrdornin pėr lavazhe dhe ujitje
Thatėsira e tejzgjatur, ka bėrė qė  Bashkia e Kukėsit  dhe Ujėsjellės Kanalizimet e kėtij qyteti tė vazhdojnė aksionet pėr shkėputjen e lidhjeve e paligjshme tė ujit.

Nė shumė raste persona tė ndryshėm, pėrpos lidhjeve tė paligjshma ata e pėrdorin ujin e pijshėm nė lavazhe apo edhe pėr tė ujitur tokat.

Nga ana tjetėr njė pjesė e mirė e qytetarėve vuanin mungesėn e ujit.  

Mbi 180 lidhje tė paligjshme janė ndėrprerė nga Task-Forca e Ujit, qė me nisjen e aksionit nė mesin e muajit korrik. 

Krahas aksionit po punohet edhe  pėr futjen nė sistem tė gjithė abonentėve familjarė dhe rilidhjen e ujit nė mėnyrė tė kontrolluar e me matėsa.
 
“Aksionet vazhdojnė pėr ndėrprerjen e ujit tė paligjshėm dhe po punojmė qė ti fusim tė gjithė nė sistem, duke qenė uji i kontrolluar dhe brenda rregullores. Shpresojmė dhe jam shumė i sigurtė qė situata tė pėrmirėsohet. U bėjmė thirrje dhe banorėve qė tė na mirėkuptojmė sepse kemi dhe mungesa nė rreshje. Gjithashtu edhe nga ana financiare, jemi nė vėshtirėsi, pasi kemi disa borxhe tė trashėguara. Por ne punėn do e vazhdojmė”, u shpreh Xhem Petku, pėrgjegjės i Task Forcės.
 
UKK po vjel edhe detyrimet e prapambetura tė ujit tė pijshėm,ndėrsa situata e furnizimit tė popullatės  ėshtė pėrmiresuar ndjeshėm.  Kukėsi dy vite mė parė ishte qyteti me me pak ujė nė ditė nė shkallė vendi edhe pse u investuan mė shumė se 4 milion euro pėr ndėrtimin e ujėsjellėsit tė ri.

Redaksia Online
E.S / shqiptarja.com
 
 

5 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/02/2018, VITI VIII- NR.43