Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:00 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
13 Shtator 2017 - 12:32 | përditesuar në 12:44
Kukės,2 muaj pa ndihmė ekonomike
para borxhė pėr tekstet e fėmijėve
Mungesa e ndihmės ekonomike prej dy muajsh, ka detyruar qė shumė familje nė Kukės tė marrin para borxh pėr tė blerė librat shkollor pėr fėmijt e tyre.
 
Shitja e teksteve shkollore ka vijuar edhe gjatė ditės sė sotme, pasi shumė nga familjet tė cilat trajtohen me ndihmė ekonomike nuk i kanė parat pėr t’i blerė librat, ndėrsa nuk kanė mundur tė gjejnė as para borxh, pėr kėtė arsye shtėpitė botuese tė teksteve shkollore e kanė shtyrė kohėn e shitjes sė tyre deri sa tė plotėsohen tė gjithė nxėnėsit me libra.
 
Shkak pėr mosmarrjen e ndihmės ekonomike ėshtė bėrė dėshtimi i mbledhjes sė kėshillit nė Bashkinė e Kukėsit
 
“S’kam lekė, jamė me ndihmė ekonomike, jam pa punė, lekėt pėr libra i kam marrė borxhė. Marrim ndihmė, por ku ti ēoj mė pėrpara 50 mijė lekė tė vjetra? Jam pa punė nuk kam lekė, kemi dy muaj pa marrė lekėt e ndihmės ekonomike. Vajzės nė shkollė i tha mėsuesja qė nuk e praojnė pa libra dhe u detyrova tė marr lekė borxhė.”, shprehen disa prindėr.
 
Familjet nė nevojė nė Kukės i bėjnė apel kėshilltarėve, qė tė gjejnė gjuhėn e pėrbashkėt dhe tė miratojnė kėtė pagesė, pasi shumė prej tyre janė nė mėshirė tė fatit.

Paketa e teksteteve shkollore ka njė vlerė monetare e cila varion nga 3 deri nė 12 mijė lekė dhe situata e krijuar nga ngėrēi i Kėshillit Bashkiak me ndihmėn ekonomike, ka vėnė nė pikėpyetje edhe vijimin e shkollės pėr qindra fėmijė tė familjeve mė nė nevojė.

Ndėrkohė nė Kukės janė mbi 6 mijė familje qė trajtohen me ndihmė ekonomike.

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

1 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Edi Rama: Ligji i Luftės nga Greqia do t'i mbetet historisė
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15