Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
09 Gusht 2017 - 13:03 | përditesuar në 13:53
Laprakė,rruga e lėnė pėrgjysmė
banorėt s'hyjnė dot nė shtėpi
'Kemi paguar taksat, rruga u la nė mes nga bashkia'
Dhjetėra familje tė zonės sė Bregut tė Lumit nė Laprakė janė tė izoluar dhe pa asnjė dalje nė rrugė kryesore.

Kėta banorė qė kanė ndėrtuar shtėpitė e tyre pas shkollės “Skėnder Luarasi” thonė se projekti i rrugės ėshtė lėnė nė mes, dhe se ajo duhet tė vijonte nė kėtė drejtim, paralele me shinat e trenit, pėr rreth 1 kilometėr pėr tu lidhur me akset e tjera rrugore.

"Rruga duhet tė nis kėtu paralel me shinat e trenit dhe nė drejtim tė Uzinės Dinamo. Pėr arsye tė ndryshme ėshtė ndėrprerė kėtu. Kemi bėrė kėrkesė nė bashki, me deputetė, kemi kėrkuar edhe gjatė fushatės, jemi tė izoluar. Kam paguar vetėm taksė pėr infrastrukturė 2 milionė lekė e 300 mijė lekė", shprehet Gjelosh Matoshi, banor nė kėtė zonė.
 
Nė mungesė tė mundėsisė pėr tė komunikuar me rrugė tė tjera pėrmes makinės, banorėt kanė bėrė edhe disa zgjidhje tė rrezikshme me investimet e tyre, duke ndėrtuar mbikalime mbi shinat e trenit.

"Kemi ngritur kėtė mbikalimin qė kur ishte treni nė lėvizje  e kemi bėrė me mbushje me investimet tona. Ne ruanim trenin, kur vinte treni fusnim makinėn brenda. Sot nuk ka rrugė as pėr zjarrfikėse as pėr ambulancė . Nė shtėpinė tonė jetojmė me sakrifica" shton Matoshi.
 
Nė pritje tė vijimit tė projektit disa vjecar tė bashkisė, tė lėnė nė mes, banorėt thonė se janė pėrpjekur tė gjejnė gjuhėn e pėrbashkėt me fqinjėt, nė mėnyrė qė secili tė sakrifikojė pak nga bahēet e veta, nė mėnyrė qė tė ndėrtonin me shpenzimet e tyre njė rrugė me ēakėll.

Por, siē ndodh nė iniciativa tė tilla, disa prej familjeve qė jetojnė nė kėtė zonė informale, nuk kanė pranuar tė lėshojnė nga tokat e tyre.

Report TV pyeti pranė minibashkisė numėr 11 nė Laprakė pėr kėtė ēėshtje.

Drejtoresha e Shėrbimeve tha se e njihte problemin e zonės dhe kėtė shqetėsim ja kishte pėrcjellė Bashkisė Qendrore, zyrė e cila ka tė drejtė dhe kompetencė pėr investime.

Siē tha zyrtarja e njėsisė administrative, kjo zonė informale ėshtė nė rehabilitim e sipėr dhe punimet nuk bėhet vetėm pėr disa familje, por pėr tė gjithė bllokun.

Deri sa kėtij blloku ti vijė radha e investimit, kėta banorė do tė vijojnė tė kapėrcejnė rrugėt me akrobaci tė rrezikshme.Redaksia Online
e.m/Shqiptarja.com
 

5 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Reforma nė Akademi, Gjinushi pėr Report Tv: Unė, rol katalizatori
Duma: PD po konsultohet pėr kandidatėt pėr kryebashkiakė
Gazidede, zbulohet lidhja sekrete me Sigurimin qė 1991
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 23/02/2018, VITI VIII- NR.43