Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
12 Tetor 2017 - 14:29 | përditesuar në 15:15
Lushnjė, historia e 26-vjeēares qė
jeton me sėmundjen prej 20 vitesh
Shpesh Report tv ka trajtuar njerėz tė cilėt kanė problem tė ndryshme, si ekonomike, shėndetėsore etj. Edhe sot ne do tė trajtojmė ēėshtjen e 26 vjeēares Majlinda Demeku, e cila jeton nė fshatin Delisufaj, nė njėsinė administrative Allkaj nė Lushnjė. Ajo ėshtė e sėmurė invalide dhe ka nevojė pėr njė ndėryhyrje kirurgjikale. Sipas mjekve tė cilėt e kanė ekzaminuar ka disa gjėndra nė fytyrė tė cilat i shkatojnė dhimbje tė pa durueshme.

26 vjeēarja Demeku merrė njė ndihmė prej 10.000 mije lekesh nė muaj, por kėto para nuk i dalin pėr t’u ushqyer dhe pėr ilaēe. Vajza shprehet se prindrit kurrė nuk e kanė pėrkrahur atė edhe pse ka patur nevojė pėr mbėshtetjen e tyre ,babai im shprehet ajo shpesh mė ka pėrbuzur dhe ofenduar .

Kushtet e mija janė shumė tė vėshtira. 100 mijė lekė qė marr unė kemp nuk mė dalin pėr bukė e jo mė pėr vizita. Babai sillet shumė keq me mua mė thotė “aty tė vdesėsh”, nuk mė ēon njėherė pėr vizitė.”, tregon Majlinda.

Majlinda thotė ka kėrkuar ndihmėn e Bashkise dhe njėsisė adminstartive por askush nuk e ka ndihmuar.

E kam ngritur zėrin nė Komunė nė Bashki, por nuk kam marrė asnjė rezultat. Mė kanė thėnė qė do tė ndihmojmė dhe kanė ndenjur nė heshtje. Ju lutem mė ndihmoni kush ka mundėsi qė tė heq kėto dy gjėndra qė kam nė ballė. T ėmė ndihmojnė me sa do pak spitalet private ose ato shtetėrore, tė mė bėjnė njė operim falas”, thotė Majlinda.

Majlinda Demeku pėrballet me sėmundjen e saj qė nė moshėn 5 vjeēar, por kohėt e fundit dhimbjet kanė filluar tė shtohen duke i sjellė shqetėsime shumė tė mėdha. Report tv ka tentuar qė tė futet pėr tė parė nga afėr shtėpinė se ku jeton 26 vjeēarja, por njė gjė tė tillė nuk e lejojnė familjarėt e Majlindės.

majlinda
  (Majlinda Demeku)

majlinda
    (Majlinda Demeku)

majlinda
   (Majlinda Demeku)

Redaksia Online
J.Sh Shqiptarja.com

4 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42