Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
10 Tetor 2017 - 17:07
Ministrja Manastirliu: Lehtėsim
hapash pėr marrjen e kempit
Ministrja e Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu,  ka pritur njė pėrfaqėsi tė pėrsonave me aftėsi ndryshe.

Ministrja Manastirliu nė takimin e zhvilluar me pėrfaqėsi nga personat me aftėsi ndryshe,  ka dėgjuar kėrkesat dhe nevojat emergjente qė shqetėsojnė kėtė kategori .

“Nė 100 ditė heqim barrierat pėr marrjen e shėrbimeve nė kohė dhe me cilėsi, duke lehtėsuar procedurat burokratike. E nisėm me kartėn e shėndetit, vėrtetimin e pensionit dhe librezėn shėndetėsore. Kemi nisur punėn pėr lehtėsimin e procedurave tė Kempit pėr personat me aftėsi tė kufizuar"-ėshtė shprehur ministrja e Shėndetėsisė, Ogerta Manastirliu.

Njoftimi i plotė i shpėrndarė pėr mediat:

Ministrja e Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale pret pėrfaqėsuesit e personave me aftėsi tė kufizuar

Tiranė, 10 Tetor - Ministrja e Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale, znj. Ogerta Manastirliu zhvilloi njė takim me pėrfaqėsuesit e personave me nevoja tė veēanta dhe aftėsi tė kufizuar, ku dėgjoi kėrkesat e tyre pėr pėrmirėsimin e shėrbimeve social shėndetėsore pėr personat me aftėsi tė kufizuar.

“Nė 100 ditė heqim barrierat pėr marrjen e shėrbimeve nė kohė dhe me cilėsi, duke lehtėsuar procedurat burokratike. E nisėm me kartėn e shėndetit, vėrtetimin e pensionit dhe librezėn shėndetėsore. Kemi nisur punėn pėr lehtėsimin e procedurave tė Kempit pėr personat me aftėsi tė kufizuar. Nuk do tė ketė mė sorollatje nga njėri komision nė tjetrin pėr vėrtetimin e aftėsisė sė kufizuar, por po vlerėsojmė heqjen e disa hallkave, pėr t’ua lehtėsuar kalvarin e mundimshėm qytetatėve”, u shpreh Ministrja e Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale.

Pėrfaqėsuesit e shoqatės sė Invalidėve te Punės, nė emėr tė 75 mijė invalidėve tė punės, shprehėn mirėnjohje pėr vendimin e Ministrisė sė Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale pėr tė nisur punėn pėr lehtėsimin e procedurave tė Kempit.

Nga lehtėsimi i procedurės sė Kempit pėrfitojnė rreth 130 mijė persona me aftėsi tė kufizuar.

Njė nga shqetėsimet e ngritura nga pėrfaqėsuesit e personave me aftėsi tė kufizuar ishte vėshtirėsia qė hasin nė marrjen e shėrbimeve nė nivel lokal.

Ministrja e Shėndetėsisė dhe Mbrojtjes Sociale siguroi grupet e interesit se, me bashkimin e dy sektorėve, atė tė Mbrojtjes Sociale dhe Shėndetėsisė, do tė integrohen mė mirė shėrbimet social-shėndetėsore dhe do t’ju shėrbehet mė shpejt qytetarėve.

manastirliu

manastirliu

(Ministrja Manastirliu sot gjatė takimit tė zhvilluar nga personat me aftėsi ndryshe)

Redaksia Online
N.M/Shqiptarja.com

4 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42